Materiał Partnera

Czym jest lakierowanie zębów? Czy lakierowanie zębów wykonuje się tylko u dzieci?

Czym jest lakierowanie zębów? Czy lakierowanie zębów wykonuje się tylko u dzieci?

Z zabiegiem lakierowania zębów zwykle kojarzymy dzieci przedszkolne i szkolne, które w ramach działań profilaktycznych poddawane są okresowemu lakierowaniu zębów. Dzięki regularnemu wykonywania lakierowania zębów możliwe jest dostarczenie zębom niezbędnego dla ich zdrowia fluoru. To jeden z podstawowych zabiegów zaliczanych do tzw. profilaktyki przeciwpróchnicowej.

akie zabiegi zaliczamy do tzw. profilaktyki przeciwpróchnicowej?

Właściwe dbanie o zęby to nie tylko codzienne mycie ich czy nitkowanie to również szereg zabiegów stomatologicznych, które mają na celu zapobiegać pojawieniu się problemów z zębami czy też tkankami je otaczającymi (przyzębiem). Zabiegi te polegają na walce z osadem i płytką nazębną, które są główną przyczyną rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Do zabiegów profilaktycznych zalicza się takie zabiegi i czynności stomatologiczne jak:

  • instruktaż mycia zębów,

  • usuwanie kamienia i osadu nazębnego (skaling, piaskowanie),

  • lakowanie bruzd zębowych,

  • fluoryzacja zębów (lakierowanie zębów),

  • ozonoterapia.

Co to jest lakierowanie zębów?

Lakierowanie zębów to jak już wiemy jeden z rodzajów zabiegów zaliczanych do tzw. zabiegów przeciwpróchnicowych, znany pod inną jeszcze nazwą – fluoryzacja. Fluoryzacja to zabieg, w którego trakcie, na oczyszczone wcześniej zęby nanosi się na zęby cienką warstwę fluoru. Zabieg ten wykonuje się przy użyciu cienkiego pędzelka bądź szpatułki i jest od początku do końca bezbolesny. Nałożona na zęby warstwa fluoru w ciągu kilkunastu godzin od wykonania zabiegu przenika w szkliwo (wbudowuje się w nie) stopniowo uwalniając związki fluoru. To one sprawiają, że zęby są silniejsze, mniej podatne na próchnicę. Ważnym elementem przeprowadzenia zabiegu fluoryzacji jest dokładne przygotowanie zębów do zabiegu. Zęby przed zabiegiem lakierowania powinny zostać dokładnie oczyszczone z osadu i kamienia. Należy zaznaczyć, że zabieg lakierowania zębów przeprowadza się jedynie na zębach zdrowych, bez zmian próchniczych, dlatego przed fluoryzacją należy zęby wcześniej wyleczyć. Zabieg ten powinien być przeprowadzony ściśle pod kontrolą lekarza stomatologa (np. w gabinecie stomatologicznym Elmadent s.c. ZOZ. E. Fabian-Capiga, M. Fabian-Laskowska i wspólnicy), który przed wykonaniem zabiegu lakierowania zębów przeprowadza dokładny przegląd stomatologiczny, ustala ewentualny plan leczenia wszelkich ubytków celem właściwego przygotowania zębów do fluoryzacji.

Jak długo trwa i jak często wykonywać zabieg fluoryzacji zębów?

Sam zabieg fluoryzacji nie trwa długo, najdłużej zwykle przebiega proces przygotowania do zabiegu. Sam zabieg zwykle trwa około 5-10 minut. Wbrew powszechnej opinii zabieg lakierowania zębów nie wykonuje się wyłącznie u dzieci. Jest to zabieg, który wykonuje się również u osób dorosłych, jedyne, o czym trzeba pamiętać to fakt, iż fluoryzację przeprowadza się głównie na zębach stałych. Zabieg ten zaleca wykonywać się raz na pół roku.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz