Artykuł sponsorowany

Czym jest kokcydioza u kotów i jak ją leczyć?

Czym jest kokcydioza u kotów i jak ją leczyć?

Zauważyłeś u swojego kota wodnistą biegunkę i martwisz się, co mu dolega? Może być to objaw kokcydiozy. Kokcydia to pierwotniak, który atakuje przewód pokarmowy twojego pupila. Jej objawy nie zawsze widoczne są jednak gołym okiem. Sprawdź, czym jest ta choroba i jakie są jej objawy. Z naszego artykułu dowiesz się również, jakie leczenie zastosować, kiedy twój kot zachoruje na kokcydiozę.

Czym jest kokcydioza?

Kokcydioza to choroba pasożytnicza przenoszona w kale zakażonych zwierząt lub z mlekiem zarażonej matki. Jest szczególnie niebezpieczna dla młodych zwierząt. To właśnie u nich najczęściej dochodzi do zarażenia (pomiędzy 3 a 8 tygodniem życia). Chorobę powoduje  kokcydia, czyli pierwotniak, który infekuje przewód pokarmowy kotów (i innych gatunków np. psów). To organizm jednokomórkowy i rodzaj pasożyta jelitowego. Istnieje wiele różnych gatunków kokcydiów, ale dwa gatunki występują najczęściej u kotów – Isospora felis i Isospora rivolta. Te właśnie one żyją w komórkach jelit. Inne znane kokcydia to również Toxoplasma (sprawca groźnej dla kobiet w ciąży Toksoplazmozy) i Cryptosporidium. Zarażenie najczęściej następuje poprzez zjedzenie oocyst, które znajdują się w kale chorych zwierząt i są z nim wydalane lub chorej myszy, a także jak wspomniane było powyżej – przez wyssanie pasożyta z mlekiem matki.  Kokcydia mają bardzo wytrzymałą otoczkę, która chroni je na tyle, że po wydaleniu przez żywiciela żyją nawet kilka miesięcy, dodatkowo – są odporne na środki odkażające.

Objawy kokcydiozy

Zła wiadomość jest taka, iż w większości przypadków, zwłaszcza dorosłe osobniki, koty przechodzą infekcję bezobjawowo i ich organizm sam pozbywa się pasożyta.  W przypadku, gdy dojdzie jednak do rozwoju infekcji, niezbędna jest interwencja lekarza weterynarii. Przepisze on wówczas specjalistyczne leki, które w ofercie ma wiele wyspecjalizowanych hurtowni weterynaryjnych np.  hurtownia Eskulap z Zabierzowa. Istnieją jednak objawy, które pozwalają na wstępnym etapie zdiagnozować chorobę. U większości kotów zarażonych występuje bowiem wodnista biegunka. To bardzo oczywisty objaw, ale powodować go może wiele różnych chorób. Inne objawy to bolesna defekacja lub niechęć do naciskania na brzuch.  Przy biegunce u kota należy być czujnym – nieleczona może spowodować odwodnienie. W skrajnych przypadkach infekcja może również powodować wymioty. Czasem objawem jest także brak apetytu i ospałość.

Jak leczyć?

Kokcydiozę u kotów leczymy poprzez podanie leku przeciwpasożytniczego. Zwykle jest on podawany kotu doustnie przez około tydzień w celu wyleczenia infekcji. W leczeniu mogą okazać się skuteczne również inne weterynaryjne probiotyki, środki przeciwbiegunkowe, prebiotyki i specjalna dieta (płynoterapia). To bardzo powszechny pasożyt u kotów i wielokrotnie nie wymaga on leczenia w ogóle, zwłaszcza jeśli pupil nie wykazuje objawów. Większość kotów samorzutnie pozbywa się pasożyta. Aby uniknąć zarażenie przez kota kokcydią, istotne jest niedopuszczanie do sytuacji, kiedy kot opuszcza dom i bawi się myszami. Ważne jest także odseparowanie kota od innych zwierząt (psów, innych kotów itd.), które mogą być zarażone. Unikanie karmienia kota surowym mięsem może również zmniejszyć takie prawdopodobieństwo. Kokcydioza z reguły nie jest zaraźliwa dla ludzi, pod warunkiem, że kot nie jest zarażony Toxoplasmą lub Cryptosporidium – wówczas pasożyt może wywołać reakcję także u człowieka.

Oceń artykuł (4)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz