Artykuł sponsorowany

Czym jest kinesiotaping? Fizjoterapia ActiveGo Małgorzata Jodłowska

Czym jest kinesiotaping? Fizjoterapia ActiveGo Małgorzata Jodłowska

Kinesiotaping zwany inaczej tapingiem lub też zabiegiem plastrowania dynamicznego zawdzięcza swoją popularność w Polsce między innymi dzięki ludziom sportu. Tenisiści, piłkarze, lekkoatleci czy też siatkarze chętnie stosują bowiem specjalne plastry, które zabezpieczają układ mięśniowo-szkieletowy dodatkowo redukując ból czy zapalenia. Metoda ta ma również potwierdzoną skuteczność przy zmniejszaniu obrzęku skóry oraz przy leczeniu kontuzji. Więcej informacji na temat kinesiotapingu zdradza fizjoterapeuta Małgorzata Jodłowska prowadząca w Podegrodziu, w województwie małopolskim, gabinet ActiveGo.

Na czym polega kinesiotaping?

Kinesiotaping to terapia manualna oparta o chiropraktykę. Oznacza to, iż skuteczne leczenie możliwe jest dzięki odpowiedniej stymulacji zakończeń nerwowych na ciele człowieka. W tapingu ważne jest zatem zarówno wykorzystanie specjalnie przygotowanych plastrów, jak i ich dokładne umieszczenie w miejscu bólu czy innego dyskomfortu. Plastrowanie dynamiczne wykorzystuje zatem sensoryczne działanie nakładanych tasiemek, które uaktywniają organizm do wszczęcia procesów samoleczenia. Skuteczność tejże terapii jest zaś bardzo duża, co potwierdzają liczne badania oraz zadowoleni pacjenci w tym sportowcy.

Jeśli chodzi zaś o same plastry wykorzystywane w kinesiotapingu, fizjoterapeuci przestrzegają przed zakupem ich w Internecie i przed samodzielnym zakładaniem bez wcześniejszego szkolenia pod okiem specjalisty. Tasiemki stosowane przy plastrowaniu dynamicznym muszą być bowiem wysokiej jakości. Plastry te swoją grubością, rozciągliwością i paroprzepuszczalnością przypominają ludzką skórę. Nie są niczym nasączone i pomagają zwiększyć przestrzeń między powięzią a skórą właściwą.  To zaś sprzyja szybszej rekonwalescencji.

Kiedy warto wykorzystać plastrowanie dynamiczne?

Plastrowanie dynamiczne polecane jest różnym pacjentom w przebiegu wielu schorzeń. Technika jest też doskonałym sposobem zabezpieczenia się przed kontuzjami w trakcie intensywnych ćwiczeń – można ją z powodzeniem uznać za metodę profilaktyki zdrowotnej układu mięśniowo-szkieletowego. Najczęściej na kinesiotaping kierowane są jednak osoby, u których ważne jest usprawnienie mikrokrążenia limfy oraz krwi.

Specjalne plastry mają działanie sensoryczne, pozwalające na stabilizowanie podrażnionych zakończeń nerwowych czy na usuwanie krwiaków i stanów zapalnych w różnych obszarach ciała. Prócz tego plastrowanie dynamiczne sprawdza się dobrze w korygowaniu pracy stawów, mięśni oraz szkieletu, z czego – jak już wspomniano – chętnie korzystają sportowcy profesjonaliści i amatorzy. Dodatkowo warto podkreślić, iż kinesiotaping ma działanie przeciwbólowe.

Plastrowanie dynamiczne rekomendowane jest przy leczeniu krwiaków, stanów reumatoidalnych, łokcia tenisisty, palucha koślawego czy ostrogi piętowej. W Fizjoterapia ActiveGo kinesiotaping stosuje również w terapiach bólu po urazach: złamaniach, zwichnięciach oraz zerwaniach wiązadeł. Ponadto plastrowanie dynamiczne można z powodzeniem wykorzystać przy korekcji wad postawy przy lordozie i skoliozie. Niekiedy też plastry zakładane są w celu redukcji dyskomfortu u pacjenta ze schorzeniami powięzi lub receptorów skóry.

Jak przygotować się do kinesiotapingu?

Do zabiegu kinesiotapingu nie trzeba mieć skierowania. Często jednak chirurdzy, ortopedzi czy neurolodzy polecają pacjentom z określonymi schorzeniami odwiedzać takie gabinety fizjoterapeutyczne. Warto udać się jednak do fizjoterapeuty wraz z wynikami badań, zwłaszcza obrazowych, co pomaga dobrać właściwą metodę plastrowania.

Sam zabieg nie wymaga przygotowania ciała. Tylko w niektórych przypadkach rekomendowane jest usunięcie nadmiaru owłosienia. Dotyczy to jednak niewielu pacjentów. W przypadku opiekunów osób niepełnosprawnych czy w przypadku sportowców polecane jest również to, by korzystali z lekcji samodzielnego zakładania plastrów. Nie jest to łatwe zadanie, a odpowiednią wiedzę są w stanie przekazać tylko doświadczeni fizjoterapeuci. 

Jeśli nie ma możliwości udania się do gabinetu, nie jest to przeszkodą. Małgorzata Jodłowska prowadząca Fizjoterapię ActiveGo jest fizjoterapeutką, która świadczy swoje usługi mobilnie, z dojazdem do pacjenta. Oferuje usługi fizjoterapeutyczne na terenie powiatów nowosądeckiego, limanowskiego, nowotarskiego i gorlickiego. Stosuje plastrowanie dynamiczne (taping) jako uzupełnienie terapii manualnej i rehabilitacji ortopedycznej. Oprócz tego zajmuje się rehabilitacją ortopedyczną, onkologiczną i neurologiczną. oraz wykonuje masaże lecznicze, takie jak limfatyczny, sportowy, punktowy i głęboki. Oferuje również profilaktykę ruchem i walkę z bólem oraz indywidualnie dobraną fizjoterapię.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz