Materiał Partnera

Czym jest kasa fiskalna i jakie są ich rodzaje?

Czym jest kasa fiskalna i jakie są ich rodzaje?

Pewnie każdy przedsiębiorca rozpoczynający przygodę z prowadzeniem firmy zastanawia się nad obowiązującymi w jego branży przepisami prawnymi. Jeden z nich dotyczy konieczności posługiwania się kasą fiskalną. Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej warto zatem zastanowić się w jakiej branży chcemy działać i czy mamy obowiązek posiadania kasy rejestrującej. Czym właściwie są urządzenia rejestrujące i jakie są ich rodzaje?

Czym są kasy fiskalne?

Kasa fiskalna to inaczej urządzenie elektroniczne służące jako narzędzie do zapisu osiągniętego obrotu, jak również wielkości podatku należnego ze sprzedaży. W Polsce urządzenia fiskalne wyposażone są w tak zwane systemy pamięci fiskalnej typu OTP. Oznacza to, że każda kasa rejestrująca posiada jeden indywidualny numer zwany numerem unikatowym. Po każdym dniu pracy w pamięci urządzenia zapisane zostają wszystkie kwoty sprzedaży z podziałem na wartość brutto, netto oraz wysokość podatku VAT. Po zakończeniu doby sprzedażowej wyliczane jest podsumowanie całkowite ukazujące osiągnięty przychód dzienny z podziałem na wartości uwzględniające podatek oraz wartość netto. Po wygenerowaniu raportu dziennego nie możliwe jest wprowadzenie jakiejkolwiek korekty.

Coraz więcej przedsiębiorców działających w różnych branżach ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Prowadzenie zapisu transakcji w wykorzystaniem kasy fiskalnej dotyczy w szczególności sprzedaży towarów osobom prywatnym oraz rolników. Jednak jeżeli osiągnięty w bieżącym roku przez przedsiębiorstwo obrót nie przekroczył kwoty 20 000 zł, to firma nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Poza tym należy pamiętać, że sprzedaż takich towarów jak papierosy, czy  też alkohol obowiązana jest posiadaniem urządzenia fiskalnego bez względu na wysokość osiąganego obrotu.

Rodzaje urządzeń fiskalnych

Rodzaj kasy fiskalnej, w którą będziemy musieli wyposażyć naszą działalność jest ściśle uzależniony od rodzaju prowadzone działalności. Możemy wyróżnić cztery rodzaje urządzeń fiskalnych, którymi są kasy jednostkowe, kasy przenośne, kasy systemowe oraz kasy komputerowe. Możemy się w nie zaopatrzyć np. w firmie Ras. Pierwsza z nich jest zdecydowanie najpopularniejszym urządzeniem, stosowanym przez znaczną grupę przedsiębiorców. Kasa jednostkowa wykorzystywana jest praktycznie w każdym sklepie. Jej główne cechy to dość duży rozmiar oraz wysoka wydajność. Bardzo dużą zaletą tego urządzenia jest możliwość połączenia go z innymi narzędziami zewnętrznymi takimi, jak czytniki kodów kreskowych, wagi elektroniczne oraz komputery.

Kolejna kasa przenośna jest urządzeniem, którego główną cechą jest mobilność. Ze względu na swój niewielki rozmiar, wielofunkcyjność i dużą odporność na niesprzyjające warunki jest ona idealnym narzędziem wykorzystywanym przy handlu obnośnym. Ponadto posiada ona wbudowany akumulator przez co nie wymaga ciągłego podłączenia do źródła zasilania. Kasy systemowe są skierowane przede wszystkim do dużych hipermarketów i sklepów, w których konieczna jest praca łączona z innymi kasami i komputerami. W celu usprawnienia pracy do takich kas również można bez problemu podłączyć urządzenia zewnętrzne. Ostatni z rodzajów kas fiskalnych czyli kasy komputerowe są urządzeniami nowej generacji. Są one połączeniem funkcji komputera z drukarką fiskalną. Kasa komputerowa składa się z monitora ułatwiającego pracę. Ponadto wyposażona jest w specjalne oprogramowanie dla marketów.

Temat związany z posiadaniem urządzeń fiskalnych jest bardzo złożony, ponieważ co jakiś czas pojawiają się drobne zmiany w obowiązkach posiadania przez przedsiębiorców tych narzędzi. Dlatego decydując się na własną działalność warto szczegółowo zapoznać się z tym tematem i wybrać urządzenie najbardziej dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Opracowanie:
Częstochowa, Wilsona 8
tel. 34 361 57 28
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz