Artykuł sponsorowany

Czym jest kalkomania ceramiczna i w jaki sposób się ją stosuje?

Czym jest kalkomania ceramiczna i w jaki sposób się ją stosuje?

Pięknie zdobiona porcelana to marzenie każdego z nas. Niestety, wykonywane ręcznie zdobienia są niezwykle drogie, a produkty takie trudnodostępne. Na szczęście nie oznacza to, że naczynia posiadające oryginalne zdobienia nieosiągalne są dla zwykłego klienta. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynkowe powstała kalka ceramiczna, która pozwala na uzyskanie pięknie zdobionej porcelany w sposób tańszy i prostszy. Sprawdź, jak to działa.

Czym jest kalka ceramiczna?

Kalka ceramiczna to popularny sposób zdobienia porcelany, porcelitu oraz fajansu. Produkcja takiej kalki polega na drukowaniu farbami ceramicznymi wzorów, przy użyciu specjalnego papieru pokrytego warstwą kleju wodorozcieńczalnego. Farby użyte w tym procesie to mieszanka szkliw i pigmentów o odpowiednio dobranych parametrach składu. Pozwalają one na uzyskanie odpowiedniego koloru, punktu topienia i rozszerzalności termicznej maksymalnie zbliżonej do podłoża, na które są one dedykowane.

Tak przygotowana kalkomania ceramiczna przyklejana jest do wybranego podłoża i po wysuszeniu wypalana w wysokich temperaturach, co pozwala uzyskać trwałą, nieścieralną dekorację. Dzieje się tak, ponieważ podczas wypalania wzoru na ceramice dochodzi do stopienia szkliwa i nadtopienia warstwy szkliwa na wyrobie, a tym samym powstaje trwałe wiązanie ceramiczne pomiędzy nałożonym wzorem oraz podłożem.

Rodzaje kalki ceramicznej

W zależności od rodzaju zastosowanych farb, kalkę ceramiczną podzielić możemy na dwa typy: kalkę naszkliwną, oraz kalkę wszkliwną.

Kalka naszkliwna to rodzaj kalki ceramicznej, który wypalany jest w temperaturach od 780 do 950 stopni. Temperatura wypału zależy przede wszystkim od typu pieca oraz długości cyklu wypału. W tego rodzaju kalce możliwe jest zastosowanie past z udziałem metali szlachetnych, na przykład złota czy platyny, co dodatkowo nadaje wyrobom po wypale subtelności oraz wykwintności.

Drugim rodzajem dostępnych na rynku kalek ceramicznych są kalki wszliwne. Nadają się one do wypału w wyższych temperaturach - od 1150 do 1250 stopni C, w zależności od typu pieca oraz długości cyklu wypalania. Porcelanę przyozdobioną typu dekoracjami można myć w zmywarce bez obawy o ich uszkodzenie, dlatego kalki wszkliwne cieszą się dużą popularnością w produkcji porcelany dla lokali gastronomicznych i obiektów hotelarskich.

Zastosowanie kalki ceramicznej

Produkcją kalek ceramicznych zajmują się wyspecjalizowane firmy współpracujące z artystami i projektantami, takie jak pracownia Limko, oferująca unikalne wzornictwo – zarówno kolekcjonerskie, jak i okolicznościowe.

Kalki ceramiczne mają szerokie zastosowanie w wytwórstwie wyrobów porcelanowych zarówno w celach przemysłowych, jak i dla klientów indywidualnych. Mogą być stosowane zarówno przy wyrobie porcelany w ilościach hurtowych, jak i unikatów przeznaczonych dla kolekcjonerów. Przedmioty porcelanowe ozdobione za pomocą kalki ceramicznej doskonale nadają się zarówno do codziennego użytku, jak i będą doskonałym prezentem na wyjątkową okazję.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz