Artykuł sponsorowany

Czym jest inwentaryzacja powykonawcza wykonywana przez Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjnych i Kartograficznych?

Czym jest inwentaryzacja powykonawcza wykonywana przez Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjnych i Kartograficznych?

Inwestorzy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że geodeta jest najważniejszym specjalistą na placu budowy. Jako pierwszy się na nim pojawia i jako ostatni z niego schodzi. Zakres jego obowiązków jest bardzo szeroki, a swoistego rodzaju klamrą spinającą i podsumowującą wszystkie etapy zrealizowanych prac konstrukcyjnych związanych z budynkiem, jest sporządzenie inwentaryzacji powykonawczej oferowana przez Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjnych i Kartograficznych. Co warto wiedzieć na ten temat?

Inwentaryzacja powykonawcza, czyli co?

Z definicyjnego punktu widzenia inwentaryzacja powykonawcza jest niczym innym niż zespołem czynności pomiarowych, obliczeniowych i kartograficznych, w wyniku których sporządza się stosowną dokumentację dotyczącą usytuowania poziomego i pionowego obiektu. Uzyskane w ten sposób informacje pozwalają na określenie współrzędnych X oraz Y, a także rzędnych wysokości mierzonej konstrukcji. Co do zasady pomiary tego typu wykonuje się na podstawie geodezyjnej osnowy poziomej i wysokościowej. Inwentaryzacja geodezyjna przeprowadzana jest oczywiście po zakończeniu poszczególnych etapów budowy w celu zgromadzenia danych o przestrzennym rozmieszczeniu elementów zagospodarowania.

Specjalistyczna dokumentacja geodezyjno-kartograficzna musi zawierać najistotniejsze szczegóły, umożliwiające naniesienie zmian na mapę zasadniczą, do ewidencji gruntów i budynków oraz do ewidencji sieci uzbrojenia terenu. Geodeta odpowiedzialny za wykonanie prac przekazuje oryginał zgromadzonych materiałów do właściwego ośrodka dokumentacji geodezyjnej, a inwestor natomiast, otrzymuje ich potwierdzoną kopię. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Jakie są rodzaje pomiarów inwentaryzacyjnych?

Z technicznego punktu widzenia dokładność inwentaryzacyjnych pomiarów powykonawczych powinna odpowiadać precyzji pomiarów sytuacyjno-wysokościowych. Biorąc pod uwagę fakt, iż pomiary dotyczą nie tylko samego budynku, ale także uzbrojenia terenu, to ze względu na warunki związane z możliwością dostępu do tych elementów, pomiar może zostać wykonany przy wykorzystaniu 2 rozwiązań. Pierwszym z nich jest metoda bezpośrednia stosowana w odniesieniu do naziemnego i podziemnego uzbrojenia terenu po ułożeniu przewodów, a przed ich ostatecznym zasypaniem. W przypadku przewodów już zakrytych geodeci wykorzystują metodę pośrednią, korzystając przy tym ze specjalistycznych wykrywaczy.

Aby inwentaryzacja powykonawcza mogła przebiegać jak najsprawniej, warto w tym zakresie zaufać najbardziej doświadczonym specjalistom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjnych i Kartograficznych, której właścicielem jest Adam Buczek. Zarówno inwestorzy indywidualni, jak i przedstawiciele branży budowlanej, każdorazowo mogą liczyć tutaj na indywidualne podejście oraz atrakcyjne warunki cenowe. Trzeba też zaznaczyć, iż szkice i mapy z przeprowadzonych pomiarów powykonawczych muszą zawierać informacje o zgodności usytuowania budowli względem ich projektowanej lokalizacji.

Pozostała oferta Przedsiębiorstwa Usług Geodezyjnych i Kartograficznych?

Firma geodezyjna z Lubina na terenie województwa dolnośląskiego od 1987 roku oferuje rozległy wachlarz usług dla przedsiębiorstw i osób prywatnych. Wykonuje pomiary gruntów, wycenianie nieruchomości oraz mierzenie różnego rodzaju odkształceń. Specjalizuje się w kreśleniu map do celów projektowych i prawnych. Ponadto w zakres świadczonych usług wchodzą też:

  • pomiary kontrolne suwnic,

  • pomiary kontrolne kominów i elewacji,

  • sporządzanie dokumentacji z zapisu prac.

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii i doświadczonym specjalistom możesz mieć pewność, że Twój projekt zostanie ukończony na czas i w ramach budżetu.

Opracowanie:
Lubin, Budziszyńska 28 lok. 1
tel. 501 780 861
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz