Materiał Partnera

Czym jest inwentaryzacja budowlana i kiedy jest potrzebna?

Czym jest inwentaryzacja budowlana i kiedy jest potrzebna?

Przedstawienie rzeczywistego stanu istniejącego budynku to inwentaryzacja budowlana. Taki dokument najczęściej wykonuje się w trakcie remontu domu, jego przebudowy lub nadbudowy, aczkolwiek przydatny jest on również w innych sytuacjach. Czym dokładnie jest inwentaryzacja budowlana, jakie informacje zawiera, kiedy ten dokument się przydaje oraz kto zajmuje się jego wykonaniem?

Inwentaryzacja budowlana – co to takiego?

Inwentaryzacja budowlana to inaczej projekt techniczny, który przedstawia szczegółowe informacje na temat rzeczywistego stanu istniejącej budowli. Dokument ten wykonywany jest w postaci papierowej lub elektronicznej. Zazwyczaj inwentaryzacja budowlana stanowi część projektu przebudowy domu, niezależnie od tego, czy remont dotyczy nadbudowy obiektu, czy wyłącznie zmiany podziału poszczególnych pomieszczeń. Ważne jest, aby dokument ten był wykonany bez żadnych uproszczeń. To jest szczególnie istotne wtedy, gdy wykonuje się projekt techniczny budynku starego, gdzie dokumentacja techniczna może zastąpić bark zatwierdzonego projektu budowlanego, który niegdyś był podstawą do uzyskania pozwolenia na budowę. Dopiero po wykonaniu takiej dokumentacji architekt będzie mógł opracować projekt przebudowy, a odpowiedni inspektor budowlany wyda pozwolenie na przeprowadzenie prac remontowych.

Kiedy wymagana jest inwentaryzacja obiektu budowlanego?

Obowiązek wykonania inwentaryzacji budynku, który nałożony jest przez prawo budowlane, mają osoby, które planują remont domu, przebudowę obiektu budowlanego lub jego nadbudowę. Aczkolwiek dokument ten wymagany jest również od osób, które decydują się na wymianę konstrukcji dachu lub zmieniają ilość i rozmiary otworów okiennych i drzwiowych w ścianach zewnętrznych. Inwentaryzacja budynku może okazać się pomocnym dokumentem, np. przy ocenie stanu technicznego budynku, wykonywaniu nowych instalacji, w trakcie kupna lub sprzedaży domu czy w sytuacji, gdy planujemy wydzielić nowe lokale użytkowe lub mieszkalne w danym obiekcie.

Kto zajmuje się wykonaniem inwentaryzacji budowlanej?

W przypadku tworzenia inwentaryzacji obiektu budowlanego, która związana jest z jego remontem, wówczas może zostać ona wykonana przez to samo biuro projektów, które zajmowało się wykonaniem projektu przebudowy domu. Jednak to nie wszystkie możliwości, jeśli chodzi o stworzenie tego dokumentu. Stworzenie inwentaryzacji budynku oferują rozmaite firmy architektoniczne, w tym Biuro doradztwa budowlanego z Międzychodu w województwie wielkopolskim, a także inżynierowe lub technicy budowlani. Koniecznym warunkiem jest jednak posiadanie odpowiednich uprawnień budowlanych w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Jeśli nie wiemy, czy dana osoba posiada takie uprawnienia, lepiej nie korzystać z jej usług i znaleźć odpowiedniego specjalistę.

Opracowanie:
Międzychód, Gorzycka 4C lok. 22
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz