Materiał Partnera

Czym jest instalacja odgromowa?

Czym jest instalacja odgromowa?

Stawiając obiekt budowlany wielu inwestorów zastanawia się, w jaki sposób zabezpieczyć go przed niebezpiecznymi uderzeniami piorunów, które są dużym zagrożeniem. Jedną z rzeczy, której zadaniem jest zabezpieczenie budynku przed piorunami jest instalacja odgromowa. Jej zadanie to odprowadzenie energii pioruna do ziemi w bezpieczny sposób i jak najkrótsza drogą. Z czego składa się ta instalacja i jak dokładnie działa?

Elementy instalacji odgromowej

Instalacja odgromowa jest siecią przewodów metalowych zamontowanych na dachu, które połączone są bezpośrednio z ziemią. Takie rozwiązanie sprawia, że w trakcie uderzenia pioruna cała jego energia zostaje odprowadzona do ziemi. Najczęściej spotykana instalacja odgromowa zgodna ze zharmonizowaną normą PN-EN 62305-1:2011 złożona jest z:

  • zwodów pionowych i poziomych,
  • przewodów odprowadzających,
  • uziomów.

Zwody poziomie i pionowe montowane są na dachach. Najczęściej są one wykonane z drutu ze stali ocynkowanej, stali nierdzewnej lub miedzi i stopu aluminium. Drut ten charakteryzuje się średnicą do 8 mm. Zwody poziome montowane są wzdłuż kalenicy i na krawędziach dachu, dzięki czemu uzyskujemy siatkę zwodów. W przypadku stromych i spadzistych dachów do zamontowania zwodów wykorzystuje się wsporniki. Natomiast podczas montażu zwodów pionowych należy mieć na uwadze, by znajdowały się one wyżej niż chronione elementy. Nieraz zdarza się tak, że funkcje zwodów pełnią metalowe części dachu, jednakże muszą być one połączone z uziemieniem budynku lub muszą posiadać własną instalację uziemiającą.

Kolejnym elementem instalacji odgromowej są przewody odprowadzające, które są łącznikiem między zwodami a uziomami. Wykonane są z tego samego materiału co zwody, aczkolwiek mogą być wykonane z taśmy stalowej. Przewody odprowadzające można montować na elewacji budynku, z uwzględnieniem odpowiedniej odległości od ściany, wzdłuż rynny, a nawet pod elewacją, jednakże wtedy muszą znajdować się w specjalnych rurach odgromowych. Przewód odprowadzający musi być połączony z uziomem. W tym celu stosuje się zacisk probierczy.

Ostatnim elementem instalacji odgromowej są uziomy. Uziomy można wykonać na kilka sposobów. Pierwszy z nich może powstać z wykorzystania zbrojenia fundamentu budynku. Wówczas powstaje uziom naturalny. Z kolei uziom sztuczny wymaga zainstalowania wokół budynku uziomu otokowego, który jest zamknięty. Do jego stworzenia używa się ocynkowanej taśmy stalowej i zakopuje się ją na głębokość 80 cm.

Jak działa instalacja odgromowa?

Instalacje odgromowe, którymi zajmują się fachowy z firmy Arttech, działają w bardzo prosty sposób. W momencie uderzenia pioruna w dom, zwody przejmują całą energię. Następnie jest ona transportowana za pomocą przewodów odprowadzających do uziomów. Zadaniem uziomów jest rozproszenie energii pioruna. W ten sposób dochodzi do wyrównania różnicy potencjałów między chmurami a ziemią.

Instalacje odgromowe nie są obowiązkowe dla budynków mniejszych niż 500 m3, jednakże warto zastanowić się nad jej montażem, bowiem stanowi ona bardzo dobre zabezpieczenie przed uderzeniami piorunów i szkodami, które wywołuje ich energia.

Opracowanie:
Barcin, Kasprowicza 42
tel. 604 976 049
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz