Artykuł sponsorowany

Czym jest i kiedy stosuje się drenaż opaskowy?

Czym jest i kiedy stosuje się drenaż opaskowy?
Wilgoć może mieć bardzo destrukcyjny wpływ na zdecydowaną większość materiałów budowlanych i nie ulega to żadnej wątpliwości. Badania wykonane przez specjalistów wyraźnie pokazują, że sytuacja staje się szczególnie niebezpieczne w momencie, w którym zagrożenie dotyczy istotnych elementów konstrukcyjnych budynku takich jak fundamenty. Za pomocą jakich środków można sobie poradzić z tą sytuacją?

Drenaż opaskowy – fundamenty

Za największe zagrożenie dla stabilności i wytrzymałości fundamentów, uznaje się wpływ wód gruntowych. Choć oczywiście efekt działania wilgoci nie będzie widoczny od razu, to z czasem należy liczyć się z tym, iż zarówno fundamenty wylewane, jak i płyty fundamentowe utracą swoje właściwości techniczne. Być może nie doprowadzi to do zawalenia się konstrukcji, aczkolwiek przede wszystkim na ścianach będzie można zaobserwować wyraźne pęknięcia, powstałe wskutek osunięcia. Dlatego właśnie tak istotne jest przeprowadzenie badań gruntu, przed przystąpieniem do prac zasadniczych. To one pozwolą nam ustalić, z czym konkretnie przyjdzie nam się zmierzyć.

Występowanie wód gruntowych wcale nie musi oznaczać jednak wyroku. Doskonałym sposobem na odsunięcie jej od fundamentów, jest montaż drenażu opaskowego, czyli specjalistycznie zaprojektowanego systemu rur i studzienek, które pozwolą skutecznie odprowadzić nadmiar wody w bezpieczne miejsce. Jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, które przez szereg lat zdążyło już udowodnić swoją wartość. Z czego konkretnie się składa?

Z czego składa się system drenażu opaskowego?

Oczywiście głównym elementem systemu są rury drenażowe, występujące w średnicach 100,125,160 i 200 mm, które dopasować można do konkretnie zaistniałych potrzeb. Elementy długie łączy się za pomocą muf, a przy ewentualnych zakrętach i rozgałęzieniach stosuje się kolana oraz trójniki. Wspomnieć trzeba także o studzienkach rewizyjnych wykonanych z tworzyw syntetycznych, które w pewnym sensie służą jako przejściowy zbiornik na wodę. Drenaż, rozumiany jako system zależnych od siebie elementów, odpowiada za odprowadzenie wody do instalacji kanalizacyjnej.

Ogromną zaletą drenażu jest to, że poprzez wykorzystanie rur perforowanych, odprowadzana woda może posłużyć na nawadniania przydomowego ogrodu. Montaż nie jest bardzo skomplikowany, aczkolwiek wymaga zastosowania ogromnej precyzji i dbałości o wysoką jakość połączeń. Takie podejście do sprawy zagwarantować mogą jedynie najlepsi wykonawcy, do których zdecydowanie zalicza się firma Hydraulika Jurzysta Usługi Instalacyjno-Sanitarne.

Wyraźnie widać zatem, że przykra niespodzianka w postaci nieprzepuszczalnego gruntu, w którym gromadzi się woda, nie musi być postrzegana w kategoriach tragedii. Montaż drenażu opaskowego, oczywiście wiąże się z pewnymi wydatkami. Są one jednak niczym w porównaniu do kosztów, z jakimi trzeba byłoby się zmierzyć, w przypadku remontu fundamentów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz