Artykuł sponsorowany

Czym jest i kiedy można stosować sedację wziewną?

Czym jest i kiedy można stosować sedację wziewną?

Wizyta u dentysty dla wielu ludzi wiąże się z dużym stresem i niechęcią. Często boimy się pójść do specjalisty na badania zębów, co ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. W celu zmniejszenia nieprzyjemnych wrażeń związanych z wizytą u stomatologa, wykorzystuje się sedację podtlenkiem azotu. Metoda ta pozwala zniwelować stres, lęk i ból, w związku z czym leczenie zębów nie musi kojarzyć się negatywnie. Czym dokładnie jest sedacja podtlenkiem azotu?

Sedacja podtlenkiem azotu – na czym polega?

Wykorzystywany przez stomatologów zabieg sedacji podtlenkiem azotu polega na tym, że pacjent, który leży na fotelu wdycha mieszankę tlenu i podtlenku azotu przez maseczkę Po niedługiej chwili pacjent czuje się odprężony i spokojny, a także nieco znieczulony. Sedacja wziewna wywołuje stan tzw. niepamięci wstecznej. Oznacza to, że zakończeniu działania gazu, pacjenci nie pamiętają szczegółów przebiegu wizyty. Taki zabieg ma swoje plusy, ponieważ umożliwia wyeliminowanie nieprzyjemnych wrażeń po wizycie.

Warto dodać, że wykorzystywany podczas sedacji podtlenek azotu, którego wykorzystanie podczas zabiegu oferują między innymi M.P. Tkaczyńscy lek. stomatolodzy jest w pełni bezpieczny dla ludzi. Gaz ten nie łączy się z hemoglobiną oraz nie podlega żadnym przemianom w organizmie pacjenta, natomiast jest w pełni usuwany z ciała w procesie oddychania. Po około 20 minutach pacjent czuje się jak przed sedacją i może powrócić do normalnych aktywności.

Przeciwwskazania do wykorzystywania sedacji podtlenkiem azotu

Z metody sedacji podtlenkiem azotu nie mogą korzystać wszyscy. Przede wszystkim użycie gazu rozweselającego jest zabronione w przypadku dzieci, które nie ukończyły trzeciego roku życia. Poza tym istnieją różnego rodzaju przeciwwskazania do wykorzystywania tej metody. Zastosowanie sedacji podtlenkiem azotu niemożliwe jest, gdy pacjent jest przeziębiony i ma przerost migdałków gardłowych, co powoduje niedrożność górnych dróg oddechowych. Ponadto z tej metody nie mogą korzystać kobiety znajdujące się w pierwszym trymestrze ciąży. Dodatkowo z tego zabiegu nie mogą korzystać osoby chorujące na:

  • choroby psychiczne,
  • stwardnienie rozsiane,
  • rozstrzenie oskrzelowe,
  • rozedmę płuc,
  • alkoholizm.

Oczywiście sedacja podtlenkiem azotu niemożliwa jest także w przypadku, gdy pacjent nie wykazuje chęci współpracy.

Kiedy wskazana jest sedacja podtlenkiem azotu?

W niektórych przypadkach wykorzystanie sedacji podtlenkiem azotu jest wręcz wskazane. Ma to miejsce np. gdy pacjent choruje na astmę. U takiej osoby podtlenek azotu nie podrażnia układu oddechowego, a dodatkowo zmniejsza stres, co korzystnie wpływa na pacjenta, powodując, że ryzyko wystąpienia ataku astmy jest mniejsze. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o pacjentów chorujących na padaczkę. Poza tym sedacja wziewna powinna być stosowana u pacjentów z chorobami serca, nadciśnieniem krwi oraz hemofilią.

Sedacja wziewna daje wiele korzyści pacjentom. Przede wszystkim są oni odprężeni w trakcie wykonywania zabiegów stomatologicznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz