Artykuł sponsorowany

Czym jest i jak działa inteligenta instalacja elektryczna?

Czym jest i jak działa inteligenta instalacja elektryczna?

Inteligentna instalacja elektryczna może być oparta m.in. o standard KNX, który umożliwia wspólną komunikację pomiędzy wszystkimi odbiornikami energii elektrycznej w budynku. Wpływa to na prostszy monitoring zużycia mediów, na wyższy komfort użytkowania sieci, a także na jej trwałość i bezawaryjność. Czy jednak tylko to jest zaletą inteligentnej instalacji elektrycznej?

Czym jest inteligentna instalacja elektryczna?

Inteligentna instalacja elektryczna to inaczej sieć elektryczna nowej generacji. Jej elementy oraz cechy przygotowane zostały tak, aby budynkowa sieć była łatwa w zarządzaniu. Dzięki temu użytkownik może wypracować bardzo wysokie oszczędności za prąd, co jest także pozytywne dla środowiska naturalnego. Oprócz tego inteligenta instalacja elektryczna pozwala podwyższyć bezpieczeństwo obiektu oraz jego standard użytkowy. Istota systemu  polega na tym, że jego pracę można niemal dowolnie wprowadzać, zmieniać, a całość rozbudowywać w miarę możliwości oraz potrzeb.

Szczegółowe projekty wykonawcze po wizji lokalnej i wywiadzie z klientem zawsze przeprowadza pracownia instalatorska Jacka Osipa. Jego usługi dedykowane są zarówno dla klientów biznesowych, jak i indywidualnych.

Elementy inteligentnej instalacji elektrycznej

Inteligenta instalacja elektryczna tworzona jest przede wszystkim z okablowania strukturalnego z wysokiej klasy przewodów wraz z nowoczesnymi osprzętami. Tworzona jest najczęściej w rekomendowanej formie bezpuszkowej oraz w systemie wieloobwodowym. Szczególnie jest to ważne przy tworzeniu stref funkcjonalnych w kuchni. Dla przykładu lodówka będzie miała własny niezależny obwód od czajnika elektrycznego czy też ekspresu do kawy. W przypadku awarii tylko jeden sprzęt zostanie wyłączony z użytku. To znaczna różnica w porównaniu z instalacjami starszych generacji, przy których w trakcie przepięcia zasilanie traci niemalże cały dom

Jakie są jeszcze elementy inteligentnej instalacji elektrycznej? Zalicza się do nich:

  • system SmartHome dla domów i BMS dla większych obiektów,
  • specjalistyczne oprogramowanie i panele sterowania,
  • centralę,
  • system alarmowy i liczne czujniki,
  • kompensatory mocy biernej.

Jak działa inteligentna instalacja?

Inteligentna instalacji elektryczna mylnie kojarzona jest z systemem automatyki budynkowej, choć ta może być jej ważną częścią. SmartHome lub BMS uważa się jednak za narzędzia sterowania komfortem, energooszczędnością oraz bezpieczeństwem. Nowoczesne sieci elektrycznej są zaś całą infrastrukturą i architekturą dla urządzeń wymagających zasilania. Przykładem jest tutaj wspomniany standard KNX, który pozwala na wspólne komunikowanie się między wszystkimi odbiornikami energii w budynku.

Sygnały oraz reakcje urządzeń są w pełni programowalne i można je dowolnie modyfikować. Dzięki temu działania danych systemów w domu jest ze sobą ściśle powiązane. Przykładem jest współpraca wentylacji mechanicznej z klimatyzacją, a także z pompami ciepła. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz