Artykuł sponsorowany

Czym jest i do czego służy pasek klinowy?

Czym jest i do czego służy pasek klinowy?

Na prawidłową pracę pojazdów mechanicznych i maszyn ma wpływ wiele czynników. Często skupiamy się na głównych podzespołach urządzenia, zapominając o tym, jak ważną rolę odgrywają w jego funkcjonowaniu niepozorne elementy. Jednym z nich jest pasek klinowy. To właśnie on napędza kluczowe części naszych aut, pojazdów rolniczych i maszyn produkcyjnych. Jak zbudowany jest pasek klinowy?

Budowa i działanie paska klinowego

Konstrukcja paska klinowego nie jest skomplikowana. Zbudowany jest on z trzech warstw, które wykonane są z linek stalowych, gumy bądź kauczuku i tkaniny gumopodobnej. Całość zabezpiecza się płócienną, zwulkanizowaną taśmą. Przekrój paska klinowego ma kształt trapezu. Specyficzna budowa sprawia, że element ten jest bardzo elastyczny, ale jednocześnie niezbyt rozciągliwy. Cechuje się też dużą wytrzymałością oraz odpornością na wysokie temperatury. Koszt wyprodukowania paska klinowego jest niewielki, za to jego rola w układzie mechanicznym – duża. Ten niepozorny element odpowiada za cichą i prawidłową pracę silnika. Paski klinowe, choć stosowane są głównie w pojazdach mechanicznych, spotkać możemy również w szlifierkach, napędach przenośników rolkowych/taśmowych i urządzeniach do obróbki drewna.

Jakie są rodzaje pasków klinowych?

Jak informuje specjalista z Zakładu Produkcyjno-Handlowego w Lubaniu - który specjalizuje się w produkcji łożysk i pasków klinowych – ze względu na budowę oraz sposób montażu można wyróżnić kilka typów pasków klinowych. Największym zainteresowaniem cieszą się:

  • paski klinowe klasyczne,
  • wąskoprofilowe,
  • klasyczne uzębione,
  • dwustronne,
  • modułowe,
  • zespolone.

Rodzaj paska należy dobrać odpowiednio do funkcji, którą ma on pełnić. Zdarza się, że do prawidłowego działania danego urządzenia potrzeba nawet kilku różnych pasków klinowych. Wybór tych elementów jest tak duży, że zwykle inwestor nie ma kłopotu z ich zakupem. Należy jednak pamiętać o tym, że poprawna praca paska klinowego zależy nie tylko od jakości jego wykonania, ale też od sposobu montażu. Jeśli będzie on nieprawidłowy, żywotność paska klinowego znacznie się skróci. Należy zwrócić uwagę na to, czy element będzie instalowany wewnątrz, czy na zewnątrz urządzenia.

W tym drugim przypadku konieczne będzie użycie paska klinowego, który posiada powłokę zabezpieczającą przed promieniowaniem ultrafioletowym. Aby nie dopuścić do zerwania się paska klinowego, trzeba regularnie kontrolować jego stan techniczny oraz poddawać element konserwacji. Co powinno zwrócić naszą czujność i skłonić do wymiany paska klinowego? Kiedy jest on mocno wyeksploatowany, pogarszają się właściwości tarcia paska klinowego. Zaczyna on niepokojąco piszczeć. Hałas ten zwiększa się wraz z obciążeniem alternatora. To wyraźny sygnał, że czas dokonać wymiany.

Opracowanie:
Lubań, Główna 9
tel. 75 722 25 60
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz