Materiał Partnera

Czym jest hydrofor i jak działa?

Czym jest hydrofor i jak działa?

Czym tak właściwie jest hydrofor, to pytanie, które zadaje sobie praktycznie każda osoba słysząca to określenie pierwszy raz. Jest to zbiornik ciśnieniowy, który jest jednym z podstawowych elementów hydroforowego zestawu. Bardzo często jest on wykonany z żeliwa, działa on w bardzo wielu budynkach mieszkalnych. Wiąże się to z znacznie większymi oszczędnościami niż w przypadku pobierania wody z wodociągów oferowanych przez miasto.

Czym jest hydrofor?

Hydrofor jest zbiornikiem wodno-powietrznym. Gromadzi się w nim woda ze studni, która następnie przekazywana jest do instalacji wodnej w domu w momencie, gdy jest takie zapotrzebowanie, czyli gdy użytkownik odkręci korek który znajduje się przy kranie. Zbiornik ten wyposażony jest w wyłącznik ciśnieniowy. Dzięki temu pompy hydroforowe odpowiedzialne za stabilizację ciśnienia, włączają się w sytuacji, gdy to jest naprawdę konieczne, czyli po prostu gdy ciśnienie jest za niskie. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Tomasz Blicharz Instalacje Elektryczne i Prace Ogólnobudowlane, której specjalizacją są instalacje wodne. Warto zlecić zainstalowanie hydroforu profesjonalnej firmie, która się na tym zna i wykona wszystko w prawidłowy sposób.

Jak działa hydrofor?

Zestaw hydroforowy montuje się przy domu. W zbiorniku, który wchodzi w skład tego zestawu, znajduje się woda oraz pod nią sprężone powietrze. Gdy ktoś odkręci w domu wodę w kranie, zostanie ona wypchnięta przez te powietrze do instalacji. W momencie w którym ciśnienie spadnie do określonego poziomu, włączy się pompa hydroforowa, której zadaniem jest uzupełnianie poziomu wody. Pompa się wyłączy, gdy osiągnie właściwy poziom, pozwalający na utrzymanie ciśnienia niezbędnego do wypchnięcia tej wody.

Jakie wyróżniamy rodzaje hydroforów?

Wyróżniamy:

  • hydrofor o stałym ciśnieniu - stanowi on zestaw który składa się z dwóch zbiorników, jednego na wodę oraz drugiego na powietrze; aby prawidłowo działał, konieczna jest współpraca sprężarki oraz pompy wody,
  • hydrofor tradycyjny - jest on dostępny w wersji emaliowanej oraz ocynkowanej; produkuje się go w wersji pionowej i poziomej, można także wybrać model, który najlepiej będzie odpowiadał warunkom danego pomieszczenia, w którym planujemy go ustawić; hydrofor tradycyjny ma pojemność 1000 litrów lub więcej, hydrofory tradycyjne mają dużą rozpiętość,
  • hydrofor membranowy - zbiornik ten jest podzielony na dwie części poprzez zamontowaną w nim membranę; w membranie tej znajduje się woda, a przestrzeń między jej powierzchnią a ściankami zbiornika wypełniona jest powietrzem, które wtłacza się pod wpływem ciśnienia; woda dzięki temu nie styka się ze ściankami zbionrika od środka oraz zmniejsza się znacznie wystąpienie korozji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz