Czym jest hydraulika siłowa i z jakich elementów się składa? Sprawdź, czego dowiedzieliśmy się od eksperta z firmy Hydrotech

Hydraulika siłowa być może brzmi skomplikowanie, lecz tak naprawdę chodzi o wcale nie aż tak bardzo skomplikowany proces zachodzący w układach hydraulicznych. Jaki to proces? Chodzi o wykorzystanie energii ciśnienia płynu w celu przerobienia jej na energię mechaniczną, którą z kolei można wykorzystać do poruszenia silników hydraulicznych. Jak to działa i z czego składa się układ hydrauliczny? Te pytania zadaliśmy specjaliście z firmy Hydrotech z Lublina. Zobacz, co nam powiedział na ten temat.
Czym jest hydraulika siłowa?
Olej i ciśnienie może zdziałać wiele. Okazuje się, że można z powodzeniem wykorzystać wodę wraz z jej ciśnieniem po to, aby wprawić w ruch maszyny i urządzenia. Ten mechanizm to właśnie układ hydrauliczny, mocno ze sobą powiązany, w którym każdy element jest zależny od drugiego. W jaki sposób? Poprzez przeniesienie energii z jednego elementu na drugi. Mimo więc skomplikowanie brzmiącej nazwy – hydraulika siłowa – proces tak naprawdę nie jest skomplikowany.
Jeden element wprawia w ruch drugi. Elementem wprawiającym w ruch pozostałe elementy jest pompa. To ona napędza i wytwarza ciśnienie i napędza maszyny oraz urządzenia. To dlatego profesjonalne firmy typu Hydrotech z powodzeniem zajmują się konstrukcją układów hydraulicznych. Jakie elementy powinny składać się na taki układ?
Z jakich elementów składa się układ hydrauliczny?
Układ hydrauliczny składa się z elementów takich jak pompa hydrauliczna – podstawa układu – która wprawia ciecz w ruch, co skutkuje utworzeniem dużych pokładów energii mechanicznej. Następnie, żeby zamienić energię na ruch, niezbędne są siłowniki hydrauliczne.
Żeby ciecz swobodnie mogła być transportowana z jednego elementu na drugi, potrzebujemy przewody hydrauliczne. Istotnymi składniki systemu hydraulicznego są także precyzyjne rury i specjalistyczne węże, które są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu wpływają na stabilność instalacji hydraulicznej.
– powiedział nam ekspert z firmy Hydrotech.
Należy pamiętać, że wytrzymałość wzmaga proces zakuwania węży, czyli montażu końcówek odpornych na wysokie ciśnienie. Do magazynowania oleju stosuje się specjalne akumulatory hydrauliczne, a dopełnieniem całego systemu są filtry oczyszczające. Tak skonstruowany układ hydrauliczny z powodzeniem może być wykorzystywany w różnych dziedzinach przemysłu.
Jakie usługi świadczy firma Hydrotech?
Zakład powstał w Lublinie w 1996 roku i oferuje kompleksowe usługi w zakresie produkcji, projektowania, napraw i modernizacji elementów z napędem hydraulicznym. Swoim klientom oferuje: zasilacze hydrauliczne, siłowniki, przewody wysokociśnieniowe, pompy, silniki, rozdzielacze, zawory, elementy złączne, filtry i inne elementy hydrauliki siłowej.
Zatrudnieni tam eksperci zapewniają pełne wsparcie w zakresie doboru części zamiennych do urządzeń z napędem hydraulicznym. Specjalizują się w doborze odpowiedników nawet do najbardziej nietypowych pomp, zaworów i innych elementów hydraulicznych.