Artykuł sponsorowany

Czym jest górnicze spoiwo anhydrytowe?

Czym jest górnicze spoiwo anhydrytowe?

Występujący najczęściej w formie skał anhydryt jest materiałem wykorzystywanym m.in. w budownictwie. Poprzez proces wietrzenia zamienia się bowiem w gips, co daje możliwość zastosowania go w przygotowywaniu różnego rodzaju obiektów. Jednym z istotnych produktów, których skład opiera się właśnie na anhydrycie, jest górnicze spoiwo. Czym się charakteryzuje i gdzie się je wykorzystuje?

Jak powstaje górnicze spoiwo anhydrytowe?

W procesie wydobycia anhydrytu uzyskuje się najczęściej skały osadowe, które następnie można poddać różnym procesom obróbki. W wyniku przemiału materiał ten dostępny jest w formie mączki anhydrytowej. Ta z kolei jest istotną częścią wielu produktów budowlanych, w tym górniczego spoiwa anhydrytowego. Jest to sucha mieszanka, która oprócz wspomnianej mączki składa się też z dodatków aktywizujących. Kluczowe są w tym wypadku proporcje poszczególnych składników oraz ilość wody dodanej w trakcie przygotowywania zaprawy.

Jakość takiego spoiwa górniczego jest uzależniona przede wszystkim od charakterystyki anhydrytu, z którego tworzy się mączkę. Produkt ten warto pozyskać z krajowego źródła, czyli kopalni Nowy Ląd S.A., która jest obecnie jedynym zakładem w Polsce mającym status podziemnego zakładu wydobywczego anhydrytu. Spośród wielu gipsów specjalistycznych znajdujących się w ofercie, to właśnie górnicze spoiwo anhydrytowe cieszy się sporym zainteresowaniem klientów poszukujących odpornego i wytrzymałego materiału. Jakie konkretnie zastosowanie ma sucha mieszanka GSA?

Do czego stosuje się górnicze spoiwo anhydrytowe?

Przygotowanie w odpowiednich proporcjach górniczego spoiwa anhydrytowego daje możliwość wykonania z niego zaprawy. W tym celu do maszyn do natrysku betonu nazywanych potocznie torkretnicami wsypuje się suchą mieszankę GSA i łączy ją z wodą w odpowiednich proporcjach. Powstała zaprawa ma dość szerokie zastosowanie, co wynika z jej parametrów technicznych. Szybki wzrost wytrzymałości, bardzo dobra wydajność i przede wszystkim odporność na trudne i zróżnicowane warunki – to najważniejsze jej zalety.

Górnicze spoiwo anhydrytowe radzi sobie w agresywnym środowisku i przy wysokich temperaturach, jest też materiałem gazo- i wodoszczelnym. Wszystko to sprawia, że tworzy się z niego tamy i korki izolacyjne m.in. o konstrukcji przeciwwybuchowej. GSA może też chronić przed rozprzestrzenianiem się pożarów, wykonuje się z niego również pasy ochronne oraz izolujące zroby wzdłuż końcowych chodników wyrobiska. Wspomniane spoiwo anhydrytowe ma zatem zastosowanie przede wszystkim w górnictwie, ale niekiedy wykorzystuje się taką mieszankę także w budownictwie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz