Materiał Partnera

Czym jest fotoreportaż? Tłumaczy fotograf Anna Krupa z pracowni FOTODIAMENT

Czym jest fotoreportaż? Tłumaczy fotograf Anna Krupa z pracowni FOTODIAMENT

Fotoreportaże są dzisiaj niebywale popularne. Różnią się one od zwykłego zbioru zdjęć tym, iż posiadają one określoną myśl przewodnią. Dzięki temu zdjęcia do albumu, kolażu czy kalendarza są ze sobą ściśle powiązane tematycznie. Fotoreportaż pozwala prezentować zatem konkretny punkt widzenia, dane zagadnienie, czy wydarzenie z jednej perspektywy. Zdjęcia reportażowe to sposób na opowiedzenie prawdziwej historii miejsc i ludzi. Tym w swojej pracy zajmuje się fotograf Anna Krupa z pracowni FOTODIAMENT.

Cechy fotoreportażu  

Fotoreportaże można zdefiniować poprzez ich unikalne cechy. Przede wszystkim tworzone przez fotografa zdjęcia są improwizowane, niewymuszone i w stu procentach autentyczne. Uwieczniane w kadrze osoby, przedmioty czy krajobrazy niosą dzięki temu duży ładunek emocjonalny, a odbiorca nie tylko zwraca uwagę na to, co widzi, ale na to, jaką historię opowiada dana fotografia. Jak tłumaczy fotograf Anna Krupa z pracowni FOTODIAMENT, w jej pracy ważne jest to, by wyłapywać drobnostki i skupiać się na z pozoru zwykłych rzeczach. Dzięki temu fotoreportaże na przykład z wesela posiadają wielowątkową fabułę. Przedstawiać może ona historię miłości pary młodej, wzruszenie i radość ich rodziców, a także szampańską zabawę gości.

Anna Krupa podkreśla, że fotoreportaże to swoiste zdjęcia z ukrycia, które cechuje również dynamizm. Uwiecznione przedmioty i ludzie są w ruchu, a sam obraz wielokrotnie jest edytowany do postaci czarno-białej. Ważną cechą fotoreportaży jest też to, że zdjęcie nie zawsze musi wpisywać się w idealne proporce. Często fotografie fotoreportażowe mają wyostrzony pierwszy plan a delikatne rozmyte tło. Niekiedy zaś to drugi plan gra pierwsze skrzypce. Wszystko zależy od wspomnianego ładunku emocjonalnego zdjęcia.

Kiedy warto postawić na fotoreportaż?

Standardowe sesje zdjęciowe czy też sesje artystyczne sprawdzają się w innych przypadkach niż fotoreportaże. Je warto wykorzystywać głównie wtedy, kiedy fotograf może ukryć się ze swoim sprzętem tak, by opowiadać obrazem prawdziwą, nierealizowaną według scenariusza historię. Jak podkreśla doświadczony fotograf Anna Krupa, fotoreportaże okolicznościowe świetnie sprawdzają się podczas wesel i ślubów, imprez rodzinnych, uroczystości Komunii Świętej, a także podczas gal biznesowych, festynów oraz koncertów. Często stawiają na nie również organizatorzy wieczorów panieńskich czy studniówek.

Znacznie lepiej fotoreportaże sprawdzają się zatem przy wydarzeniach rozciągniętych w czasie i przestrzeni. W przypadku sesji ślubnych czy dziecięcych fotoreportaż raczej się nie sprawdza. Fotograf Anna Krupa oferuje wtedy zdjęcia artystyczne np. czarno-białe.

Dlaczego warto zlecić stworzenie fotoreportażu Annie Krupie?

Fotograf Anna Krupa od lat pasjonuje się fotografią, oferując różnego rodzaju sesje i tworzenie ze zdjęć ciekawych dekoracji wnętrzarskich. Jeśli chodzi zaś o fotoreportaże, stara się ona przygotowywać dla zainteresowanych unikalną pamiątkę, które poruszy wyobraźnie i serce. Jak sama bowiem mówi, w fotografii poszukuje nieoszlifowanych diamentów, ludzi i sytuacji prawdziwych, braku fikcji i emocji. To właśnie z taką pasją powstają najlepsze fotoreportaże. 

Opracowanie:
Kwidzyn, Koszykowa 4C lok. 2
tel. 697 036 727
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz