Materiał Partnera

Czym jest falownik i komu zlecić jego zamontowanie?

Czym jest falownik i komu zlecić jego zamontowanie?

Falownikiem określa się urządzenie, przeznaczone do zmiany prądu przemiennego o określonej częstotliwości na prąd stały o częstotliwości regulowanej. Jest to wykorzystywane często w przedsiębiorstwach, do napędzania różnego rodzaju silników elektrycznych. To wtedy ich funkcjonowanie przy współpracy z falownikami, staje się bardziej wydajna, a także możliwe do precyzyjnego kontrolowania.

Zastosowanie falowników

Falowniki mogą być wykorzystywane w różnych urządzeniach i instalacjach elektrycznych. W przypadku tzw. przemysłowych przemienników częstotliwości lub też inwerterów, służą one zaś głównie do regulowania prędkości obrotowej silników indukcyjnych. Wpływa to np. na wydajność urządzeń, poziom ich energooszczędności, czy na bezpieczeństwo użytkowe. Falowniki są uznawane zatem za ważne urządzenia energoelektroniki, a inżynierowie materiałowi wdrażają z roku na rok, coraz to nowsze udoskonalenia. Dzisiaj falowniki, są bowiem wykorzystywane nie tylko w środowiskach przemysłowych, ale również w domach – np. przy pralkach.

Podział falowników

Falowniki można podzielić ze względu na sposób zasilania, sterowania, czy też ze względu na źródło zasilania. Jeśli chodzi o sposób zasilania, wyróżnia się urządzenia zwane falownikami napięcia i falownikami prądu. Pierwsze z nich zasilane są ze źródła napięciowego, a drugie zaś bezpośrednio ze źródła prądowego. W obu przypadkach można spotkać się również z falownikami w typie jednofazowym lub też trójfazowym. Urządzenia jednofazowe zasilane są z jednej fazy, ale posiadają przy tym potrójne wyjście fazowe:  3 x 230V. Sprzęty trójfazowe, jak sama nazwa wskazuje, zasilane są trójfazowo, również z potrójnym wyjściem fazowym. Wynosi ono jednak w niektórych przypadkach nie 3 x 230 V, a 3 x 400 V! 

Trzeci podział falowników, związany ze sposobem sterowania, dzieli je na falowniki skalarne oraz wektorowe!

Montaż falowników

Montaż falowników wcale nie jest prostym zadaniem, czego dowodem jest wiele błędów instalacyjnych. Najczęściej popełnianym błędem montażowym jest bowiem nie przestrzeganie stosownych przepisów dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej. Mowa o niedokładnym doborze typu falownika dla danego urządzenia/silnika, czy montowanie go bezpośrednio na ścianie. Jeśli zatem potrzebujesz specjalisty zajmującego się przetwornicami częstotliwości, koniecznie podejmij współpracę z firmą STERMAX Andrzeja Wisły, która gwarantuje m.in. profesjonalny montaż falowników dla przemysłu. Pracownia ta podejmuje się również wykonywania nowych sterowań elektrycznych maszyn oraz urządzeń przemysłowych. Jeśli chodzi zaś o zakres prac, dotyczących falowników specjaliści tejże firmy, zajmują się głównie falownikami:

  • SIEMENS – Micromaster, Sinamics,
  • LG – iE5-1F, iC5-1F, iG5A-3F, H100, S100-1F, S100-3F, S100 IP66-3F, iS7-3F,
  • TECO – 7300 CV, 7300 EV, 7300 PA, E510, T-VERTER E2, T-VERTER V2.

Użytkowanie falowników – środki ostrożności

Również przy użytkowaniu falowników należy korzystać z usług profesjonalnych pracowni. Te wdrożą odpowiedni plany konserwacji urządzenia, co ma duże znaczenie między innymi dla ich bezpiecznego eksploatowania. Urządzenie powinno być zawsze instalowane, regulowane i obsługiwane przez wykwalifikowany personel, zaznajomiony z jego budową i obsługą oraz związanymi z tym zagrożeniami. Nieprzestrzeganie tej zasady może spowodować nawet utratę zdrowia! Każde przedsiębiorstwo, które wdraża technologie falowników w swoich parkach maszynowych, musi w odpowiedni sposób przeszkolić swoją kadrę, w zakresie BHP. Pomagają w tym pracownie elektryczne, które wskazują, w jaki sposób użytkować urządzenia podpięte bezpośrednio do napięcia sieciowego. Warto pamiętać bowiem, że przy obsłudze falowników mogą być łatwo dostępne odkryte elementy pod napięciem sieciowym lub nawet wyższym! 

Opracowanie:
Wilkowice, Astrów 15
tel. 502 699 035
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz