Artykuł sponsorowany

Czym jest druk offsetowy i kiedy się go stosuje?

Czym jest druk offsetowy i kiedy się go stosuje?

Przedsiębiorcy korzystający z usług drukarni na pewno spotkali się z pojęciem druku offsetowego. To technologia poligraficzna ciesząca się wielką popularnością, chętnie stosowana w przypadku większych nakładów. Można za jej pomocą drukować rozmaite zamówienia, takie jak ulotki czy opakowania. Na czym polega technika druku offsetowego i kiedy opłaca się ją wybrać?

Czym jest druk offsetowy?

Druk offsetowy zwany jest często drukiem pośrednim. W tej technologii wykorzystuje się substancje przyciągające farbę i odpychające wodę, które determinują, które powierzchnie mają być zadrukowane. Farba zostaje przeniesiona na papier z przygotowanej wcześniej matrycy za pomocą pokrytych gumą cylindrów. Każdy z nich odpowiada za nałożenie koloru składowego z palety CMYK – kolejno cyjanu, magenty, żółtego i czarnego. Druk offsetowy jest zaawansowanym technologicznie rozwinięciem litografii – metody drukarskiej wynalezionej już w XVIII wieku.

Specyfika druku offsetowego

Współczesne maszyny offsetowe to skomplikowane urządzenia sterowane komputerowo. Matryce tworzone są przy wykorzystaniu specjalnego naświetlania CTP (Computer to plate). Doskonała jakość wydruku w tej technologii uwarunkowana jest odpowiednim przygotowaniem materiałów. Ze względu na nakładanie poszczególnych składowych palety CMYK w oddzielnych etapach, projekty muszą być wykonywane w specjalny sposób. Dla zachowania najwyższej jakości wydruku standardem jest stosowanie grafiki wektorowej, szczególnie przy drukowaniu logotypów czy tekstów.

Kiedy wybrać druk offsetowy?

Ze względu na skomplikowane przygotowanie, technika offsetowa jest mało opłacalna przy niskich nakładach. Cena wydruku jednej kopii jest znacznie niższa niż przy standardowym druku cyfrowym, jednak wysoki koszt początkowy zwraca się dopiero przy zamówieniach na kilkaset egzemplarzy. Profesjonalne drukarnie, takie jak Drukarnia Sieradzki z Grodziska Mazowieckiego, proponują „przejście na offset” przy dużych nakładach. Z tego powodu taka technologia doskonale nadaje się do drukowania ulotek, plakatów, opakowań kartonowych i wielu innych powtarzalnych projektów wytwarzanych z raz przygotowanej matrycy.

Podsumowanie – wady i zalety offsetu

Czynnikiem decydującym o użyciu offsetu będzie zawsze planowana ilość kopii. W związku z tym można podsumować wady i zalety tej techniki:

Wady:

  • Offset jest dużo mniej opłacalny do wykorzystania w małych nakładach – specjalne przygotowanie projektu oraz wykonanie matrycy są bardzo kosztowne, w związku z czym w przypadku mniejszych zamówień lepiej użyć standardowych drukarek cyfrowych.

Zalety:

  • Offset oferuje bardzo wysoką jakość wydruku, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania materiałów
  • Cena jednostkowa wydruku jest bardzo niska, a więc przy wysokich nakładach zwracają się koszty początkowe, a całe zamówienie jest bardziej opłacalne niż w przypadku standardowego druku cyfrowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz