Materiał Partnera

Czym jest druk offsetowy?

Czym jest druk offsetowy?

Offest to jedna z technik druku płaskiego, która w dzisiejszych czasach jest jedną z najpowszechniej wykorzystywanych technik. Polega ona na tym, że obraz przenoszony jest z płaskiej formy drukowej poprzez pośredni cylinder pokryty obciągiem. Charakterystyczne dla tego typu drukowania jest to, że elementy matrycy niedrukujące i drukujące znajdują się na takiej samej wysokości. Czym dokładnie charakteryzuje się ten druk?

Czym się charakteryzuje druk offsetowy i gdzie się go wykorzystuje?

Metoda druku offsetowego charakteryzuje się dużą prędkością wydruku, przy jednocześnie niskich kosztach matrycy aluminiowej i różnorodności nośników, na których możliwe jest drukowanie. Druk offsetowy można podzielić na arkuszowy oraz zwojowy, nazywany inaczej rolkowym. Ze względu na niewielkie koszty związane z pojedynczym arkuszem, często technika ta stosowana jest do wydruku:

  • ulotek,
  • wizytówek,
  • katalogów,
  • kalendarzy,
  • broszur,
  • plakatów.

To właśnie do wydruku materiałów reklamowych najczęściej się wykorzystuje tę technikę druku. Za pomocą tej metody drukuje się także teczki. Najczęściej drukuje się je na papierze o gramaturze do 350 g/m2. Istnieją również drukarnie, które wykonują wydruki offsetowe na grubszej tekturze, a nawet na tworzywach sztucznych. Kolejną cechą charakterystyczną tej metody jest wysoka rozdzielczość wydruku, która może wynosić nawet 4800 dpi. Drukarki offsetowe posiadają duże pole robocze oraz naświetlarki, dzięki czemu możliwe jest przygotowanie różnych wielkości formatów.

Technologia druku offsetowego

Wykonywany przez firmę Argi s.c. Drukarnia druk offsetowy to technika druku płaskiego, w której obraz przenoszony jest na powierzchnię z płaskiej matrycy z wykorzystaniem cylindra. Ten jest pokryty warstwą gumy, na której odbijana jest farba z matrycy aluminiowej, a następnie cylinder odbija tę farbę na papier. W drukarce znajdują się cztery cylindry, gdzie każdy nakłada inny kolor. W druku offsetowym stosowane są cztery podstawowe kolory wykorzystywane w drukowaniu, czyli CMYK (cyjan, Magenta, żółty, czarny). Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają piąty cylinder. Jego zadaniem jest uszlachetnianie wydruków oraz nanoszenie innych kolorów. Wydruki offsetowe mogą być lakierowane, foliowane, a także możliwe jest nadawanie im połysku, wykonywanie w nich tłoczeń, czy wycinanie dowolnych kształtów.

Jakie zalety ma druk offsetowy?

Jedną z najważniejszych zalet tej techniki druku jest szybkość pracy. Oczywiście samo przygotowanie matrycy wymaga sporo czasu, jednakże, gdy urządzenie jest już gotowe do pracy, umożliwia drukowanie nawet 16000 arkuszy na godzinę. Właśnie to sprawia, że druk offsetowy jest najlepszą techniką druku dużych nakładów. Warto dodać, że im więcej arkuszy będziemy drukować, tym cena za jeden arkusz będzie mniejsza.

Należy wspomnieć, że istnieje możliwość drukowania w innych kolorach niż podstawowe CMYK. Wydruki mogą być tworzone z użyciem koloru srebrnego, czy złotego. Poza tym nadruki nanosi się nie tylko na papier, lecz również na kartony, tworzywa sztuczne, czy folie.

Opracowanie:
Wrocław, Wodzisławska 16
tel. 601 912 670
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz