Materiał Partnera

Czym jest deskowanie systemowe i kiedy się je stosuje?

Czym jest deskowanie systemowe i kiedy się je stosuje?

Budownictwo to bardzo szeroka dziedzina. Wykorzystuje się w nim wiele różnych technologii, dzięki którym można uzyskać elementy konstrukcyjne o rozmaitych kształtach i wymiarach. Jedną z nich jest deskowanie systemowe stosowane do komponentów żelbetowych oraz betonowych. Czym jest i jakie ma zastosowanie deskowanie systemowe?

Co to w ogóle jest deskowanie?

Deskowanie, inaczej nazywane szalowaniem, to tymczasowa konstrukcja wykonana z płaskich elementów, które są ze sobą połączone i tworzą swego rodzaju formę do kształtowania betonowej mieszanki. Poszczególne detale deskowania mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metalowe płyty czy też deski. Deskowanie jest uniwersalną metodą, zarówno biorąc pod uwagę jego zastosowanie (np. deskowanie stropowe albo ścienne), jak również samą konstrukcję (deskowanie ramowe bądź dźwigarowe).

Na czym polega deskowanie systemowe?

Obecnie deskowanie systemowe jest najbardziej powszechnym typem deskowania. Przede wszystkim dlatego, iż jest proste w zastosowaniu. Forma wykonana dzięki tego typu deskowaniu służy w uzyskaniu konstrukcji o dużych wymiarach poprzez budowanie etapami. Kiedy beton umieszczony w szalunku zastyga (trwa to zazwyczaj od 16 do 24 godzin, przy użyciu domieszek szybkowiążących), forma jest demontowana. Ustawia się ją obok lub powyżej gotowego już elementu. Metoda deskowania systemowego idealnie sprawdza się  podczas wznoszenia kominów lub silosów. Wykorzystuje ją firma budowlana VECTOR z Gorzowa Wielkopolskiego przy wznoszeniu konstrukcji żelbetowych oraz betonowych, takich jak ściany i fundamenty żelbetowe, słupy, podciągi, głowice, płyty fundamentowe, hale produkcyjne, obiekty handlowe czy parkingi i budynki wielopiętrowe, szyby windowe oraz schody.

Jak wygląda proces deskowania systemowego?

Stosując deskowanie systemowe niezwykle istotne jest przestrzeganie kolejności podczas wykonywania robót. Przede wszystkim deskowanie trzeba ustawić w miejscu, gdzie ma być wykonany element konstrukcji. W przypadku konstrukcji żelbetowych należy ułożyć zbrojenie i wypełnić je formę mieszanką betonową. Gdy beton zastygnie deskowanie się demontuje i przestawia, w pionie bądź poziomie, w zależności od kształtu konstrukcji, która jest wnoszona. Proces ten się powtarza w miejscu, gdzie ma zostać wzniesiony następny element konstrukcji. Deskowanie systemowe pozwala na budowanie dużych konstrukcji przy zastosowaniu niewielkich form. Rozwiązanie to jest niezwykle  praktyczne i jednocześnie ekonomiczne.

Opracowanie:
Gorzów Wielkopolski, Podmiejska 21A
tel. 604 076 533
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz