Artykuł sponsorowany

Czym jest branżowa szkoła I stopnia?

Czym jest branżowa szkoła I stopnia?

Reforma MEN spowodowała, że 3-letnie zasadnicze szkoły zawodowe przekształciły się w bardzo praktyczne 3-letnie branżowe szkoły I stopnia, obejmujące kształcenie ogólne i zawodowe. Najlepsze szkoły przy tym skupiają się przede wszystkim na praktyce, niemalże gwarantując „nową zawodówkę” w ramach szerokiego specjalistycznego kursu. Efekt? Przygotowanie do zawodu na najwyższym stopniu!

Branżowa szkoła I stopnia w pigułce

Jak można wywnioskować branżowa szkoła I stopnia to „nowa zawodówka”, która dostępna jest dla uczniów, którzy ukończyli gimnazjum. Sposób jej prowadzania jest jednak nastawiony znacznie na praktykę, co skłania wiele osób dorosłych do wznowienia nauki, w celu uzyskania specjalistycznej wiedzy oraz uprawnień zawodowych. Warto przy tym wiedzieć, że po branżowej szkole I stopnia i po zdaniu egzaminu z określonej kwalifikacji absolwent uzyskuje dyplom kwalifikacyjny zawodu, czyli wykształcenie zasadnicze branżowe. Po nim zaś będzie mógł on wybrać nauka w branżowej szkole II stopnia przystępując po niej do matury. Będzie mógł również udać się po prostu do technikum. Liczba ścieżek edukacyjnych jest zatem rozszerzona, przy znacznym podwyższeniu jakości kształcenia. Warto bowiem wiedzieć, że branżowe szkoły I stopnia działają znacznie inaczej, niż niegdyś szkoły zawodowe. Są one świetnie wyposażone jeśli chodzi o pracownie warsztatowe, a wiele zajęć odbywa się przy udziale podmiotów zewnętrznych – w ramach praktyk, pokazów, targów, szkoleń, kursów itp.

Polecane specjalności branżowej szkoły I stopnia

Wśród wielu różnych specjalności branżowych szkół I stopnia, szczególną uwagę warto zwrócić na edukację w zakresie kucharza, ogrodnika, lub mechanika – operatora pojazdów i maszyn rolniczych. Kształcenie takie można rozpocząć między innymi w ZSCKR w Widzewie. Dlaczego warto jednak wybrać jedną z tych wymienionych dziedzin? Przede wszystkim jest to oferta aktualna, czyli taka, która pozwala wykształcić specjalistów gotowych na wejście na otwarty dla nich rynek pracy. W zawodach tych znalezienie zatrudnienia nie stanowi kłopotu, a liczba ścieżek rozwoju jest olbrzymia. Na przykład osoba z uprawnieniem do zawodu mechanika – operatora pojazdów i maszyn rolniczych, będzie mogła rozwijać się dalej w dziedzinie mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, czy w agrobiznesie. Ścieżka zawodowa przy tym nie musi prowadzić tylko na gospodarstwo rolne, ale także do wielkich zakładów produkcji maszyn rolniczych, do warsztatów serwisowych sprzętów rolnych, czy do agencji consultingowych wspierających restrukturyzację gospodarstw rolnych. Wybierając branżową szkołę I stopnia stawiasz zatem na konkretną profesję, którą jednak warto w późniejszym czasie rozwijać. W tym pomogą Ci eksperci, szkoleniowcy, nauczyciele oraz doradcy z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać