Materiał Partnera

Czym jest biomasa i jakie jest jej zastosowanie?

Czym jest biomasa i jakie jest jej zastosowanie?

Biomasa jest najstarszym i powszechnie wykorzystywanym źródłem energii odnawialnej. W dobie wzmożonej dbałości o środowisko coraz częściej szukamy rozwiązań, które pozwolą nam utrzymywać jakość życia na niezmiennym poziomie, ale bez strat dla środowiska. Z tego też powodu chętniej rezygnujemy np. z ogrzewania domu przy pomocy węgla kamiennego. Biomasę znajdziemy w punktach trudniących się skupem i sprzedażą odpadów drzewnych. W jaki sposób można ją wykorzystywać?

Czym dokładnie jest biomasa?

Mianem biomasy określa się najczęściej odpady roślinne i zwierzęce, które stanowią efekt uboczny produkcji. Materiał ten pozyskiwany jest zazwyczaj z działalności rolniczej, leśnictwa oraz ogrodnictwa. Biomasa może być również produkowana w sposób intencjonalny. W tym celu hoduje się rośliny, które wyróżniają się bardzo szybkim przyrostem i niskimi wymaganiami uprawowymi. Wśród przedstawicieli takich właśnie gatunków wymienić można wierzbę wiciową, trzcinę pospolitą i rdest.

Jak informuje przedstawiciel z firmy „Emilia”, która zajmuje się skupem i sprzedażą odpadów drzewnych- największym zainteresowaniem cieszy się biomasa w formie stałej. Jest to niezwykle wartościowe paliwo, które powstaje na bazie drzew i roślin energetycznych. Do najbardziej znanych typów biomasy należy pellet, który produkowany jest z wiórów i trocin oraz brykiet. Ten ostatni powstaje ze słomy oraz niewielkich części drzewnych.

Zastosowanie biomasy

Warto zaznaczyć, że właściwości biomasy uzależnione są od jej rodzaju. Do ogrzewania budynków powszechnie wykorzystywana jest biomasa pochodząca z odpadów drzewnych. Mają one bowiem największą wartość energetyczną,  co zapewnia użytkownikom budynków optymalny komfort termiczny. Biomasa w formie ciekłej stosowana jest zazwyczaj jako dodatek do innych paliw lub olej napędowy. Produkuje się ją głównie z kukurydzy i rzepaku. Biomasa może mieć także postać gazu – mieszanki dwutlenki węgla i metanu. Gaz ten także wykorzystuje się do ogrzewania budynków. Jest on spalany w specjalnie przeznaczonych do tego celu kotłach. Używa się go również do produkcji energii elektrycznej.

Zalety biomasy

Największą zaletą biomasy jest brak negatywnego oddziaływania na środowisko. Wykorzystanie odpadów roślinnych, w tym drzewnych, to doskonały sposób na ich bezpieczną utylizację. Zakup biomasy nie wiąże się z dużym wydatkiem, gdyż jest to materiał stosunkowo tani. Trzeba jednak zaznaczyć, że trzeba zużyć go więcej, by ogrzać dom tak samo efektywnie, jak przy użyciu paliw kopalnianych. Niezbędny jest również zakup specjalnego kotła na biomasę lub przeprowadzenie modernizacji dotychczasowego pieca.

Opracowanie:
Stary Janków 47
tel. 608 367 280
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz