Materiał Partnera

Czym jest baza danych i jakie dane są na serwerze?

Czym jest baza danych i jakie dane są na serwerze?

Bazą danych nazywa się zbiór rekordów, czyli informacji, które umieszczane są w odpowiednich tabelach służących pogrupowaniu. Każda osobna tabela może mieć inną funkcję, jedną z nich może być np. przetrzymywanie danych na temat liczby zamówień. Dzięki temu skrypty, z których dana strona WWW jest postawiona, mogą korzystać z tychże informacji zapisany w bazie danych. Są one aktualizowane, usuwane lub mogą zostać powiększone o dodatkowe wpisy.

Do czego służą bazy danych?

Bazy danych pozwalają na tworzenie zaawansowanych stron WWW. Jest to nieodłączny element pracy przy tworzeniu jakiejkolwiek strony czy portalu internetowego. Serwery w home.pl dają możliwość utworzenia określonej liczby baz danych. Usługi typu Business Email nie dają takich możliwości.

Strona WWW, która jest dynamicznym projektem, pozwala na odczyt wcześniej zapisanych informacji z komentarzy, artykułów, ocen czy ankiet. Co więcej, pozwala także na zapisywanie nowych informacji przez użytkowników z niej korzystających. Porównując stronę statyczną, informacje, które opublikowane zostały przez użytkowników, mogą ulec zmianie, a wszystko to przez dynamiczne elementy umieszczone na stronie WWW.

Przykładowymi bazami danych są: MySQL, MSSQL, PostgreSQL. Wybór jednej z nich podyktowany jest tym, jakie jest środowisko oprogramowania. Obecnie najpopularniejszą i najczęściej wybieraną bazą danych jest MySQL.

Projektowanie baz danych

Tworzenie baz danych odbywa się na indywidualne życzenie klienta. Taki produkt dopasowany jest do potrzeb w celu spełnienia wszystkich warunków. Zastosowanie skutecznych baz danych w firmie przekłada się na zwiększoną sprawność oraz łatwość działań. Do tworzenia tychże baz danych potrzebne jest doświadczenie i wiedza analityczna, która przyda się w trakcie projektowania złożonych systemów informatycznych. Bazy danych są szczególnie potrzebne do oprogramowania służącego do zarządzania klientami firmy, do działów HR oraz modułów serwisów internetowych. Jak zaznaczają specjaliści z firmy Polish European Media, projektowanie baz danych skupia się na budowie uporządkowanej struktury, logicznego schematu. Etapami do osiągnięcia założonego celu są:

  • zbudowanie struktury od podstaw,

  • określenie relacji występujących w niej,

  • zdefiniowanie założeń, czyli zadań i celów,

  • dalsze tworzenie obiektów,

  • optymalizacja projektu aż po wprowadzenie danych.

Projektowanie baz danych wymaga dokładnego przemyślenia oraz działań podzielonych na etapy, dlatego zaleca się skorzystanie z usług agencji zajmujących się marketingiem bezpośrednim.

Opracowanie:
Poznań, Szelągowska 41 lok. 2
tel. 61 827 89 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz