Artykuł sponsorowany

Czym jest audyt energetyczny budynku?

Czym jest audyt energetyczny budynku?

Audyt energetyczny to ocena, której celem jest określenie optymalnych rozwiązań technicznych i ekonomicznych, mających doprowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło budynku i zredukowania kosztów jego ogrzewania. Ekspertyza ocenia zasadność planowanych prac i pokazuje rozwiązania najbardziej korzystne pod względem kosztów samej realizacji i późniejszych oszczędności energii. Dzięki audytowi można uniknąć nietrafionej modernizacji budynku oraz starać się uzyskać dofinansowanie prac modernizacyjnych. Na czym polega audyt energetyczny?

Zakres prowadzonych prac

Termomodernizacja budynku to kosztowne przedsięwzięcie. Budynki różnią się usytuowaniem w terenie, wielkością, kształtem, rodzajem zastosowanych materiałów. Czynniki te mają wpływ na ich zapotrzebowanie energetyczne, dlatego audyt energetyczny należy wykonać indywidualnie dla każdego konkretnego budynku. Audyt energetyczny powinien określić istniejący stan techniczny budynku i koszty energii oraz co trzeba w budynku zmienić lub zmodernizować. Ponadto muszą się w nim znaleźć propozycje najlepszych rozwiązań technicznych i obliczenia potencjalnych oszczędności. Audyty obejmują wszystkie elementy, instalacje i urządzenia w budynkach związane z zużyciem energii, czyli między innymi ściany, dachy, stropodachy, okna, oświetlenie, wszystkie instalacje (grzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne) oraz zastosowanie dostępnych źródeł odnawialnych (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, instalacje do spalania biomasy).

Wstępny i szczegółowy audyt energetyczny

Audyt energetyczny powinien być wykonany przez uprawnionego audytora lub doradcę energetycznego. Wykonawca audytu powinien zapoznać się z dokumentacją budynku, a następnie musi go obejrzeć i ocenić stan ścian, dachu, okien i innych elementów. Audytor energetyczny ocenia także system ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody i bada możliwości zastosowania innego systemu zaopatrzenia w ciepło. Jest to tzw. audyt wstępny, po którym inwestor podejmuje decyzję o wykonaniu audytu szczegółowego.  Na tym etapie, w oparciu o analizy i obliczenia, proponuje się konkretne rozwiązania służące zmniejszeniu strat ciepła w poszczególnych elementach budynku. W pierwszej kolejności ogranicza się straty ciepła wynikające ze złej izolacji przegród zewnętrznych budynku. Dopiero w drugiej kolejności szuka się możliwości pozyskania energii ze źródeł odnawialnych.

Ważnym elementem w audycie energetycznym jest porównanie kosztów modernizacji z planowanymi oszczędnościami, dzięki czemu ocenia się opłacalność termomodernizacji. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór doświadczonego audytora, który przygotuje propozycje poprawy stanu budynku w sposób najbardziej efektywny ekonomicznie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz