Czym jest alergia na mleko?

Czym jest alergia na mleko?

Mleko często występuję w naszej diecie. Jesteśmy przyzwyczajeni, że dolewamy je do kawy czy dodajemy do przeróżnych potraw. Dla wielu ludzi jogurty czy śmietana to produkty nie do zastąpienia. Czasami zdarza się, że nasz organizm na białka mleka reaguje uczuleniem. Przeczytaj, jakie są przyczyny alergii na mleko. Dowiedz się, jakie produkty należy wyeliminować w przypadku wystąpienia uczulenia.

Jakie są przyczyny alergii na mleko?

Najczęściej uczulenie na mleko to uczulenie na kazeinę – jest to białko, które stanowi 80 procent białek mleka. Pozostałe białka takie jak laktoalbuminy czy glikoproteiny także mogą uczulać. Warto pamiętać, że białka mleka nie tracą swoich właściwości uczulających nawet po ogrzaniu.

Uczulenie często dotyczy tylko jednego rodzaju białek – dlatego też prawidłowa diagnostyka jest bardzo ważna. Dzięki niej będziemy wiedzieli, co musi zupełnie wyeliminować z naszej diety.

Niemowlęta oraz dzieci do trzeciego roku życia to grupa, u której alergia pojawia się najczęściej. Ich układ pokarmowy jest gorzej rozwinięty – ryzyko uczulenia jest większe. U młodzieży i dorosłych ten typ uczulenia jest rzadszy. Najczęstsza przyczyna alergii to uwarunkowania genetyczne.

Jeżeli zostanie rozpoznana alergia na białko mleka krowiego, nie należy podawać dziecku także mleka innych zwierząt. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że ono także będzie powodowało alergię. Podobieństwo białek mleka krowiego do białek mleka owczego czy koziego jest bardzo duże.

Jakie są objawy alergii na mleko?

Najczęstsza jest reakcja ze strony układu pokarmowego.  Alergiczne reakcje skórne – pokrzywka czy atopowe zapalenie skóry także nie są rzadkością. Mniej oczywiste objawy to kaszel, katar oraz zapalenie gardła. Mogą pojawić się również dolegliwości ze strony układu moczowego. Typowe są zaburzenia snu oraz migrenowe bóle głowy.

Ważne, aby bacznie obserwować swoje ciało. W razie wystąpienia niepokojących objawów należy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Alergolog skieruje nas na specjalne testy i pomoże zmniejszyć objawy uczulenia. Alergia na mleko u dorosłych osób zdarza się coraz częściej.

Co robić, kiedy ma się alergię na mleko?

Najprościej jest wyeliminować z diety krowie mleko. Unikać przetworów mlecznych oraz innych produktów, które zawierają niepożądane białka. Alergeny, które pochodzą z mleka, kryją się w śmietanie, jogurcie, maśle, serach oraz nawet w niektórych wędlinach.

Mleko można zastąpić napojem sojowym lub ryżowym. Zamienników należy używać  również do przygotowywania ciast oraz innych potraw. Trzeba mieć na uwadze, że w krowim mleku i w jego przetworach jest dużo witamin, wykluczając je z diety, jesteśmy narażeni na niedobór tych witamin – musimy nauczyć się je odpowiednio suplementować. Jest to jak najbardziej możliwe.

Jaka jest różnica pomiędzy alergią na mleko a nietolerancją laktozy?

Nietolerancja laktozy i alergia na mleko nie jest tym samym. W przypadku nietolerancji laktozy w organizmie brakuje enzymu, który rozłożyłby laktozę – reakcja organizmu nie ma nic wspólnego z układem immunologicznym. Należy z diety wykluczyć produkty zawierające laktozę – przeczytaj, jak rozpoznać nietolerancję laktozy. Dieta osób uczulonych na mleko jest znacznie bardziej restrykcyjna od diety osób z nietolerancją laktozy.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży