Artykuł sponsorowany

Czym jest adaptacja projektów gotowych? Tłumaczy architekt Anna Pilc

Czym jest adaptacja projektów gotowych? Tłumaczy architekt Anna Pilc

Jednym z najważniejszych etapów prac przy budowie jakiegokolwiek budynku jest przygotowanie jego projektu. Tak dzieje się również w przypadku domów jednorodzinnych, których projekty gotowe kupić można od wielu firm. Polacy chętnie korzystają z takiego rozwiązania, ale niewiedzą jednak o tym, iż nie zawsze jest to opcja opłacalna. Wszyscy ci, którzy dysponują jednak takich opracowaniem i chcą zbudować wymarzony dom, powinni zgłosić się do biura architektonicznego, które przeprowadzi tzw. adaptację projektu. Na czym ona polega? O tym opowiada architekt Anna Pilc świadcząca Usługi Projektowe w Budownictwie w Zduńskiej Woli. 

Czym jest projekt gotowy?

Jak tłumaczy architekt Anna Pilc, projekt gotowy budynku to opracowanie uniwersalne, które nie uwzględnia indywidualnych potrzeb inwestora, a także warunków terenowych jego działki. Jest to często tanie i uproszczone opracowanie katalogowe, które jednak stworzone zostało w oparciu o sprawdzone technologie i rozwiązania architektoniczne. Projekt gotowy sam w sobie nie jest zatem zły, ale należy traktować go jako swego rodzaju projektową „surówkę”. Co może on zaś zawierać?

Architekt Anna Pilc wyjaśnia, że klienci, którzy przychodzą do niej z gotowymi projektami, często dostarczają pełną dokumentację planowanego do budowy budynku. Zalicza się do niej:

  • projekt architektoniczno-budowlany,
  • projekt techniczny,
  • kopię uprawnień architektów i branżystów,
  • charakterystykę energetyczną,
  • zgodę wykonawcy projektu na wprowadzanie zmian przez innego architekta.

Ponadto częścią gotowych projektów są niekiedy plany wentylacji i klimatyzacji, a nawet systemu fotowoltaicznego. Często dołączone są do nich również kosztorysy inwestorskie.

Dlaczego projekty gotowe muszą być adaptowane?

Wiele osób kupujących katalogowe projekty domów dziwi się, że muszą one przejść mniejsze lub większe modyfikacje. Taka usługa zwana jest adaptacją projektu gotowego pod indywidualne warunki terenowe działki, warunki przyłączeniowe dla budynku oraz pod życzenia klientów. Architekt Anna Pilc uświadamia, że proces ten możliwy jest do wykonania po uzyskaniu mapy do celów projektowych od biura geodezyjnego.

Samo adaptowanie w dużej mierze skoncentrowane jest zaś na tym, by dostosować budynek do założeń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz do otrzymanych w specjalnej decyzji warunków zabudowy. Często architekci muszą zatem zmienić kąt nachylenia dachu czy obrys zewnętrzny domu. Anna Pilc dodaje, że niebywale ważne jest dostosowanie do warunków działki poziomu 0 budynku z projektu gotowego. Dzięki temu obiekt będzie miał wyznaczoną dobrze głębokość strefy przemarzania, co wpłynie na dobór sposobu izolacji fundamentów. Zadań przy adaptowaniu katalogowych opracowań jest jednak znacznie więcej.

Projekt domu po zaadaptowaniu

W wyniku adaptacji nie tylko zmianie ulegnie sam projekt architektoniczny, ale także inne składowe całej dokumentacji. Architekt Anna Pilc podkreśla, że zawsze w ramach adaptacji załącza do dokumentów:

  • projekt zagospodarowania terenu wraz z przyłączami instalacyjnymi,
  • opis projektu zagospodarowania terenu (wraz z tzw. bilansem terenu),
  • opis BIOZ,
  • dokument potwierdzający nadanie uprawnień projektowych,
  • dokument potwierdzający wpis na listę członków Izby Architektów,
  • dokument z nazwą i adresem projektowanego obiektu, danymi autora projektu budowlanego po adaptacji wraz z numerem oraz specjalnością uprawnień budowlanych.

Inwestor liczyć może także na pełny nadzór architektoniczny nad kolejnymi etapami budowy domu jednorodzinnego.

Projekt gotowy czy na indywidualne zamówienie?

Wad i zalet projektów gotowych oraz tych na indywidualne zamówienie jest wiele. To, które rozwiązanie lepiej wybrać zależy od wielu czynników. Inwestorzy, którzy liczą jednak na wybudowanie niepowtarzalnego domu, który w najmniejszym szczególe odpowie na ich potrzeby oraz będzie zgodny z gustami, powinni zamówić indywidualny projekt architektoniczny. Architekt Anna Pilc zaprasza zatem na bezpłatne konsultacje, podczas których przedstawia warunki współpracy, portfolio prac oraz swoje nietuzinkowe pomysły. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz