Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzuje się proteza akrylowa?

Czym charakteryzuje się proteza akrylowa?

Niepełne uzębienie powoduje szereg problemów – począwszy od trudności z gryzieniem pożywienia, kończąc na kwestiach estetycznych i utracie pewności siebie. Przy sporych ubytkach rozwiązaniem jest proteza zębowa. Dużym zainteresowaniem pacjentów cieszy się akrylowa, która jest przystępna cenowo i atrakcyjna wizualnie. Czym jeszcze charakteryzuje się taka proteza?

Jak i kiedy przygotowuje się protezę akrylową?

Czas wykonania uzupełnienia protetycznego zależy od stanu uzębienia pacjenta. Jeśli braków jest sporo, to przygotowanie protezy akrylowej będzie trwało dłużej. Ubytki można też uzupełniać przez wykorzystanie implantów i koron. Wiąże się to jednak z ogromnymi kosztami w momencie, gdy u pacjenta brakuje kilku zębów. Proteza będzie w tym wypadku tańsza również ze względu na możliwość otrzymania refundacji z NFZ. Jest to możliwe wyłącznie w sytuacji, kiedy ubytków zębowych jest przynajmniej pięć. Jak wygląda sam proces przygotowania protezy akrylowej?

W Suwałkach usługi w tym zakresie świadczy Laboratorium Protetyczne Barbara Ćwiklińska. Polegają one na wykonaniu protezy na podstawie tzw. odcisku anatomicznego uzębienia pacjenta. Wraz z danymi podanymi przez niego w trakcie wywiadu protetyk jest w stanie stworzyć doskonale dopasowane uzupełnienie. Zanim jednak do tego dojdzie, stomatolog musi przygotować też wyciski czynnościowe. Przekazanie ich do technika pozwala specjaliście na wykonanie próbnego odlewu woskowego protezy. Jeśli jest ona komfortowa dla pacjenta, tworzy się właściwe uzupełnienie protetyczne akrylowe. Co je wyróżnia?

Jakie są najważniejsze zalety i wady protez akrylowych?

Zastosowanie akrylu jako głównego materiału do przygotowania protezy zębowej ma kilka zalet. Przede wszystkim jest to uzupełnienie najtańsze z dostępnych obecnie rozwiązań proponowanych przez protetyków. Niewątpliwym atutem protezy akrylowej jest również jej estetyczny, atrakcyjny wygląd. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia refundacji przez NFZ jej przygotowania. Wielu pacjentów obawia się jednak protez ruchomych – a do takich zalicza się model akrylowy. Czy słusznie?

Obecnie nabyć można wysokiej jakości kleje do protez, które gwarantują solidne ich przyleganie. Nadal jednak tego typu uzupełnienie wymaga odpowiedniego przystosowania się do niego, co najczęściej jest kłopotliwe tylko w momencie, gdy jest to pierwsza proteza pacjenta. W sytuacji, gdy korzystał on już wcześniej z takich sposobów na pozbycie się ubytków w uzębieniu, z pewnością nie będzie on przez długi czas odczuwał dyskomfortu podczas korzystania z protezy akrylowej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz