Materiał Partnera

Czym charakteryzuje się inteligentny dom?

Czym charakteryzuje się inteligentny dom?

Choć idea inteligentnego domu nie jest nowa – wizje takich obiektów snuto już dziesiątki lat temu – to dopiero dzisiejszych dynamiczny rozwój technologii cyfrowej umożliwił nam wdrożenie jej w życie. Czym jednak właściwie charakteryzuje się inteligentny dom? Jakie rozwiązania są w nim stosowane i dlaczego warto w niej inwestować? Czy inteligentny dom to fanaberia najzamożniejszych, czy może przyszłość architektury?

Inteligentny dom – trochę historii

- Pierwsze próby wprowadzenia w życie idei „domu, który myśli” miały miejsce dość krótko po wynalezieniu elektryczności – mówi przedstawiciel firmy Blue Sat - Przez długi czas większość rozwiązań mających na celu zautomatyzowanie funkcji domu musiało czekać na realizację, istniejąc wyłącznie na papierze jako wytwór ambitnych architektów, inżynierów oraz twórców fantastyki naukowej. Dopiero końcowe dekady XX wieku przyniosły niespotykanie dynamiczny rozwój technologii, który umożliwił realizację niektórych z tych pomysłów. Początkowo nowe technologie stanowiły produkt skierowany dla najbogatszych obywateli, z czasem jednak stały się one na tyle tanie, że są stosowane coraz powszechniej, nie tylko w domach prywatnych, ale również w budownictwie przemysłowym.

Czym jednak są domy inteligentne?

Inteligentny dom to rozwinięcie idei tradycyjnego domu, wyposażonego w takie instalacje, jak instalacja grzewcza, oświetleniowa, alarmowa, czy klimatyzacyjna. W pewnym momencie na rynku zaczęły dominować instalacje, których kontrolowanie było możliwe przy użyciu prostych w obsłudze sterowników, często bezprzewodowych. Zamiast schodzić do kotłowni, by bezpośrednio regulować pracę kotła, wystarczyło skorzystać z termostatu, umieszczonego w pomieszczeniach mieszkalnych. Domy inteligentne stanowią krok dalej w rozwoju – znajdujące się w nich instalacje są integrowane w jeden system, którym możemy sterować przy użyciu tylko jednego urządzenia, np. aplikacji na telefonie.

Czemu to służy?

Niewątpliwe najważniejszym powodem, dla którego wielu inwestorów decyduje się na zbudowanie inteligentnego domu, jest wygoda. Nie musimy już martwić się ręcznym ustawianiem wszystkich instalacji domowych i zmianami tych ustawień w zależności od okoliczności. Integracja wszystkich systemów daje nam nie tylko dużą kontrolę nad warunkami panującymi w domu, ale również znosi z nas obowiązek osobistego wprowadzania zmian – wystarczy, że zaprogramujemy system w odpowiedni sposób, a on sam dostosuje pracę instalacji domowych do naszych preferencji oraz danych okoliczności. Przykładowo, jeśli chcemy, by w domu stale panowała temperatura 24 stopni, to niezależnie od temperatury na zewnątrz pogodowych, system sam zadba o to, by instalacja grzewcza pracowała z wydajnością niezbędną do utrzymania zaprogramowanych warunków. Innym ważnym plusem takiej technologii jest fakt, że może przynieść ona znaczne oszczędności. Wracając do przykładu z ogrzewaniem – sterowniki urządzeń grzewczych z dużą dokładnością same określą, jakie zużycie paliwa jest niezbędne do uzyskania pożądanej temperatury. Nie musimy sami ustawiać parametrów, tym samym narażając się na nadmierne straty paliwa.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz