Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzuje się geologia inżynierska?

Czym charakteryzuje się geologia inżynierska?

Stawiając nowy budynek, z pewnością wiemy ile pracy oraz pozwoleń to wymaga. Często gubimy się już w załatwianiu formalności. Warto wiedzieć, że żaden budynek nie powstanie bez projektu, a także bez odpowiedniego, wcześniejszego badania gruntu. Istotne staje się tutaj pojęcie geologii inżynierskiej, która zajmuje się badaniami dotyczącymi projektu, wykonawstwa oraz później eksploatacji budynków. Dobrze zatem wiedzieć, na czym to polega.

Czym jest geologia inżynierska?

Swoiste połączenie kilku dziedzin, czyli geotechniki, gruntoznawstwa, inżynierii budowlanej, mechaniki gruntów, geofizyki, geomorfologii i hydrogeologii – z tego właśnie składa się geologia inżynierska. Za pomocą tej dziedziny możemy zbadać grunt pod przyszłą zabudowę, a także określić warunki wodno-gruntowe. Dzięki temu łatwo można przewidzieć realizację każdej pracy budowlanej.

Badania te pozwalają na bezpieczne zaprojektowanie oraz wykonanie robót ziemno-fundamentowych oraz przewidzenie zagrożeń, jakie mogą nas spotkać w trakcie realizacji tych robót. W szczególności:
  • naruszenie gruntu rodzimego;
  • osuwiska, zapadliska - ruchy masowe ziemi;
  • niewłaściwe odwodnienie.
Geologia inżynierska pozwala na dokładne zapoznanie się z tymi zjawiskami, a także na zbadanie wpływu inwestycji na środowisko naturalne.

Rodzaje badań z zakresu geologii inżynierskiej

Badania geologiczno-inżynierskie są przeprowadzane przez firmy, które posiadają odpowiednią wiedzę oraz uprawnienia. W Warszawie, w przypadku potrzeby usług z zakresu wykonawstwa, projektowania konstrukcyjno-budowlanego oraz badań, warto zwrócić się do firmy Geopro Joanna Remiszewska. Wszystkie prace wykonują solidnie, fachowo, a także terminowo.

Wśród zakresu badań, jakie można przeprowadzić, znajdują się między innymi badania terenowe. Polegają one na obserwacji urobku oraz poziomu wody gruntowej. Warto także wiedzieć o istnieniu badania laboratoryjnego, wykonywanego w laboratorium mechaniki gruntów. Dzięki temu można przeanalizować właściwości fizyczne oraz mechaniczne gruntów. Innymi badaniami są kameralne – w ich trakcie sprawdza się literaturę geologiczną mapy i dokumentację planów budowlanych i zdjęć satelitarnych.

Badania tego typu przeprowadza się na potrzeby przede wszystkim kopalni, platform wiertniczych, budownictwa mieszkaniowego, usługowego oraz przemysłowego. Swoje zastosowanie ma także w infrastrukturze publicznej i przemysłowej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz