Materiał Partnera

Czym charakteryzuje się cięcie blach przy wykorzystaniu strumienia wody?

Czym charakteryzuje się cięcie blach przy wykorzystaniu strumienia wody?
Choć obróbka metali kojarzy się raczej z frezowaniem, toczeniem czy rozwiercaniem, to nie należy zapominać o tym, iż wciąż jedną z najważniejszych czynności związanych z wytwarzaniem elementów stalowych, jest cięcie. Współcześnie ogromny nacisk kładzie się przede wszystkim na precyzję wykonania, która jednocześnie musi iść w parze z wysoką efektywnością produkcji. Za pomocą jakich metod specjaliści próbują osiągnąć ten cel?

Czym jest cięcie blach strumieniem wody?


W przypadku cięcia metali bardzo interesująco przedstawia się wykorzystanie wody pod ogromnym ciśnieniem. Osiągnięcie doskonałych rezultatów wynika przede wszystkim z dodania do cieczy różnego rodzaju materiałów ściernych, z których zdecydowanie najwydajniej sprawdza się piasek. Pędząca z prędkością dochodzącą nawet do 340 m/s woda połączona z twardymi drobinami kwarcu, świetnie radzi sobie zarówno z przecięciem metali miękkich, czyli np. aluminium, jak i twardych stopów wysokogatunkowych.

Na wyjątkową uwagę w tym przypadku zasługuje fakt, iż za pomocą tej właśnie metody z łatwością można poradzić sobie z materiałami o grubości 150-200 mm, co stanowi próg absolutnie nieosiągalny dla rozwiązań alternatywnych. Za największą zaletę cięcia strumieniowego specjaliści uważają jakość krawędzi uzyskanych podczas obróbki. Charakteryzują się one idealnie równą i gładką powierzchnią przewyższającą nawet działanie lasera – urządzenia znacznie przecież nowocześniejszego. Wygląd krawędzi może być również wyraźnie lepszy z uwagi na to, że nie występują tutaj odkształcenia cieplne. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Czy technologia ma jakieś wady?


Wysokociśnieniowe cięcie blach zdecydowanie można uznać za technologię, która niesie ze sobą znacznie więcej korzyści niż wad. Niemniej jednak wypada wspomnieć o pewnych niedogodnościach, z którymi będzie trzeba się liczyć. O czym konkretnie mowa? Niestety nie jest to najtańsza z dostępnych metod, a największy wpływ na taki stan rzeczy mają wysokie koszty związane zarówno z samym zakupem, jak i utrzymaniem pompy multiplikatorowej. Nie bez znaczenia są również oczywiście wydatki dotyczące zakupu samego materiału ściernego, którego cały proces pochłania znaczne ilości.

Wszystkie te czynniki sprawiają, sam zakup urządzenia może być traktowanych w kategoriach przynajmniej problematycznych – w szczególności, jeśli chodzi o firmy mniejsze lub nowe. Jak zatem zapewnić klientom możliwość zrealizowania każdego zlecenia i nie spowodować, żeby szukali pomocy u konkurencji? Wystarczy skorzystać z usług specjalistów, którzy obróbką metali zajmują się w sposób profesjonalny. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Elmasz, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz najnowocześniejszemu wyposażeniu, wyrobiła sobie opinię jednej z najlepszych w Polsce. Atrakcyjna oferta dotycząca cięcia metali skierowana jest zarówno do przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Opracowanie:
Biskupice, Władysława Łokietka 8
tel. 61 817 25 77
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz