Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzuje się cegła klinkierowa?

Czym charakteryzuje się cegła klinkierowa?

Cegła klinkierowa to jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Ze względu na jej właściwości, można ją stosować na różne sposoby. Zazwyczaj firmy budowlane używają cegły klinkierowej do prac elewacyjnych, gdzie służy ona jako wykończenie elewacji. Poza tym materiał ten świetnie nadaje się do wykończenia wnętrza obiektu mieszkalnego, a nawet do stawiania kominów. Jakie są właściwości cegły klinkierowej i do jakich prac budowlanych się jej używa?

Właściwości cegły klinkierowej

Cegła klinkierowa to materiał budowlany produkowany z naturalnych składników. Wytwarza się ją z gliny, np. wapienno-żelazistej, żelazistej albo wapienno-magnezowej. Następnie materiał wypala się w temperaturze od 1000 do 1300 stopni Celsjusza. Klinkier dostępny jest w różnych wariantach kolorystycznych, co przekłada się na estetyczne walory tego produktu. Najczęściej na rynku znajdziesz cegły klinkierowe w barwie czerwonej, pomarańczowej i brązowej, aczkolwiek dostępne są również cegły o kolorze szarym, granatowym czy też czarnym. Niekiedy klinkier poddawany jest procesowi szkliwienia. Wówczas jego zewnętrzna warstwa może mieć dowolny kolor. Takie cegły najczęściej znajdują zastosowanie w pracach elewacyjnych.

Wpływ na właściwości klinkierowej cegły mają takie czynniki jak surowce wykorzystywane do jej produkcji, ich proporcja, a także sposób wytwarzania tego materiału. Cegły klinkierowe, jakie znajdziesz w asortymencie firmy Tomi ze Wsoli w województwie mazowieckim,  wyróżniają się dobrą wytrzymałością na mechaniczne uszkodzenia, w tym uderzenia oraz ściskanie. Ponadto materiał ten jest mrozoodporny i niestraszne mu niekorzystne warunki atmosferyczne. Mowa tu w szczególności o wysokiej wilgotności, promieniowaniu słonecznym i wysokich temperaturach. Cegła tego typu jest też łatwa do utrzymania w czystości, a dodatkowo można jej nadawać rozmaite kształty i faktury.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się cegłę klinkierową?

Największy wpływ na zastosowanie cegły klinkierowej mają jej właściwości. Ze względu na jej wytrzymałość, chętnie używa się jej w pracach wykończeniowych przeprowadzanych na zewnętrznych częściach obiektów budowlanych. Przykładem może być komin. Jednak ze względu na dość wysoką cenę tego materiału, z cegły klinkierowej wykonuje się jedynie część komina, która wystaje ponad połać dachu. Kolejne zastosowanie cegły klinkierowej to budowa grillów ogrodowych, a także kominków wewnątrz domów. Obiekty czy konstrukcje wykonane z cegieł są "odważne", niemniej nie da się zaprzeczyć, że nie posiadają swoistego uroku. Przekładami takich wyrobów są cegły rustykalne z charakterystycznymi wżerami bądź spiekami.

Jednym z najpowszechniejszych zastosowań tego materiału jest wykonanie z niego elewacji zewnętrznej budynku. Cegła klinkierowa podkreśli walory estetyczne każdego domu. Trzeba jednak zaznaczyć, że ciekawie prezentują się też inne wykończenia z cegły. Można nią wyeksponować takie elementy jak obramowania okien i drzwi albo cokół. Co więcej, może być ona użyta także do wykończenia ogrodzenia. Zbliżonym materiałem stosowanym w budownictwie są płytki klinkierowe. Znajdują one zastosowanie głównie we wnętrzach budynków.

Opracowanie:
Wsola, Warszawska 2
tel. 512 328 795
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz