Materiał Partnera

Czym charakteryzuje się blacha perforowana i jakie ma zastosowania?

Czym charakteryzuje się blacha perforowana i jakie ma zastosowania?

Blachy perforowane posiadają specyficzne, niewielkie otwory, które wykonywane są dzięki specjalnie przeznaczonym do tego celu maszynom. Materiał ten wykorzystywany jest w różnych dziedzinach gospodarki, choć stosuje się go zwłaszcza w przemyśle oraz w budownictwie. Czym jeszcze cechuje się blacha perforowana, jakie ma zalety, a także gdzie można ją zamówić? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Czym jest perforacja?

Perforacje to otwory wykonane w różnego rodzaju materiałach, nie tylko blasze. Można oczywiście robić je w metalach, choćby w stali nierdzewnej, ale także w PCV. Takie otwory mogą dodatkowo powstawać za pomocą różnych metod, od wykrawania, przez wiercenie, aż po frezowanie.

We wspomnianej działalności specjalizuje się m.in. firma STALDAR, która poza perforacją, dokonuje także innych usług w zakresie obróbki metali. Cały proces zawsze przebiega jednak ściśle według indywidualnych zleceń klientów, którzy zazwyczaj dostarczają gotowe wzorniki.

Jak wygląda proces perforacji blachy?

Pierwszym etapem obróbki jest przycięcie materiału, który dobierany jest pod kątem szerokości, długości oraz grubości. Kolejnym krokiem jest sama perforacji blachy, do czego obecnie służą odpowiednio skalibrowane pod dany wzornik prasy. Co ważne, takie urządzenia pozwalają na wycięcie niemalże dowolnych kształtów w materiale, w tym trapezowych i okrągłych.

Gdzie stosuje się blachę perforowaną?

Zastosowanie blachy perforowanej jest w gospodarce dość szerokie. Przede wszystkim sprawdza się ona w przemyśle motoryzacyjnym oraz w budownictwie. W przypadku tego ostatniego, może posłużyć np. jako element wzmacniający, a jednocześnie pozwalający na wentylowanie podzespołów maszynowych.

Często tego typu materiał można spotkać także w formie platform lub podjazdów, a nawet rusztowań budowlanych. W rusztowaniach wynika to z faktu, że można dowolnie wybrać ich szerokość oraz długość. Tym samym istnieje możliwość zabudowania praktycznie dowolnie wybranej powierzchni, również wąskich kładek oraz szerokich płaszczyzn.

Oczywiście, aby móc dowolnie wybrać wymiar blachy perforowanej i inne specyficzne kryteria, warto skontaktować się z firmą realizującą indywidualne zamówienia. Dokładnie w takiej działalności specjalizuje się STALDAR.

Jak widać blacha perforowana z różnymi kształtami nacięć to bardzo popularny materiał w wielu gałęziach przemysłu. Jeśli poszukują Państwo firmy zajmującej się tego typu działalnością oraz innymi czynnościami w zakresie obróbki metali, zachęcamy do skorzystania z pomocy przedsiębiorstwa STALDAR.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz