Czym charakteryzują się samochody elektryczne?

Czym charakteryzują się samochody elektryczne?

Auta elektryczne są proste w obsłudze, ciche i nie emitują spalin. Dodatkowo są znacznie wydajniejsze niż pojazdy spalinowe i łatwiej się je prowadzi. Dla wielu osób posiadanie samochodu elektrycznego to także możliwość przeżycia nowych wrażeń. Właściciele elektrycznych aut to prekursorzy nowoczesnych rozwiązań w motoryzacji. Mówi się, że za 10 lat większość z nas przesiądzie się w kabiny elektryków. Czym charakteryzują się takie auta?

Czym są samochody elektryczne?

Są to auta, które nie posiadają silnika spalinowego i zasilane są elektrycznie. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest to, że dzięki energii dostarczanej z odnawialnych źródeł oferują pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Budowa auta elektrycznego jest inna niż w przypadku tradycyjnego samochodu. W związku z umiejscowieniem akumulatorów w podłodze auta ma ono niżej położony środek ciężkości. Dzięki temu elektryk ma większą przyczepność i lepiej się prowadzi. Ze względu na szeroko rozstawione koła jest także bardziej stabilny.

Samochody elektryczne są wydajniejsze, proste w obsłudze i nie emitują spalin. Ich zaletą jest również cicha praca – po uruchomieniu auta prawie w ogóle nie słychać. Dla kogo są przeznaczone? Sprawdzą się jako drugi samochód lub auto dla osoby, która lubi się wyróżniać. Ze względu na mały zasięg są polecane głównie dla kierowców poruszających się po mieście.

Jaki jest zasięg auta elektrycznego?

Zasięg samochodów napędzanych energią elektryczną jest ich najsłabszą stroną. Nowoczesne auta z segmentu premium jednorazowo mogą przejechać około 500 km. Ich cena przyprawia jednak o zawrót głowy, dlatego większość z nas musi zadowolić się przeciętniakiem. A tym przejedziemy jedynie 100-300 km.

Co ważne, na zasięg pojazdu ma wpływ wiele czynników. Jeśli będziesz podróżować w trakcie upału, auto wykorzysta energię do chłodzenia i jego zasięg się zmniejszy. Tak samo będzie w przypadku jazdy w trakcie mrozu, gdy energia zostanie wykorzystana do podgrzania baterii. Na zasięg samochodu ma także wpływ używanie klimatyzacji i bardzo dynamiczna jazda.

Jak ładować samochód elektryczny?

Pojazdy elektryczne można ładować na kilka sposobów. Jednym z nich jest ładowanie domowe za pomocą zwykłego gniazdka. Ten sposób jest jednak bardzo wolny, dlatego zaleca się zamontowanie specjalnego ściennego boxa ładującego. Czas pełnego naładowania przy użyciu tego sposobu zależny jest od kraju, jednak średnio auto można naładować w 10-12 godzin.

Auto elektryczne można ładować również za pomocą ładowarek miejskich. Stacje ładowania samochodów elektrycznych pozwalają na doładowanie akumulatora podczas podróży lub w miejscu docelowym, takim jak np. supermarket. Takie punkty generują większą moc niż gniazdka, dlatego czas pełnego naładowania jest mniejszy i wynosi od 30 minut do 3 godzin. Obecnie punkty ładowania samochodów elektrycznych znajdują się jednak tylko w kilku miastach w Polsce.

Jakie samochody elektryczne można kupić w Polsce?

Samochody elektryczne w Polsce wciąż są mało popularne i trudno dostępne. Większość z nich jest małymi autami przeznaczonymi do jazdy po mieście.

Elektryka mają w swojej ofercie między innymi francuskie marki samochodowe. W ich ofercie znajdziemy zarówno miejsce auto kompaktowe o zasięgu 100-150 kilometrów oraz większy samochód dostawczy.

Samochody elektryczne mają również marki japońskie. W ich ofercie znajdziemy auta o zasięgu nawet 250 km, jednak w zastraszająco wysokiej cenie.

Na razie w Polsce nie są dostępne najpopularniejsze elektryczne samochody marki Tesla. Są to auta marki premium o wysokich osiągach, ale i wysokich cenach.

Ile kosztuje samochód elektryczny?

Samochody z napędem elektrycznym nie są tanie. Ich zakup obecnie może się zwrócić po około 8-10 latach użytkowania. Z biegiem czasu ma się to zmienić, jednak obecnie za samochód elektryczny średniej klasy zapłacimy od 20 000 do nawet 180 000 złotych. Najpopularniejsza Tesla kosztuje z kolei 70 000… euro. Dodatkowo w niektórych modelach trzeba dodatkowo zapłacić za akumulator i specjalne domowe gniazdko ładowania.

Wysokie ceny i mała dostępność samochodów elektrycznych w Polsce nie zachęca do kupna, jeśli jednak zdecydujesz się na zakup elektryka, zwróć uwagę na kilka rzeczy. Dowiedz się, jaki jest deklarowany przez producenta zasięg pojazdu, ile trwa ładowanie, czy w pobliżu twojego miejsca zamieszkania są punkty ładowania oraz czy w cenę samochodu są wliczone akumulatory.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz