Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzują się przewody do linii napowietrznych?

Czym charakteryzują się przewody do linii napowietrznych?

Infrastruktura energetyczna to nie tylko wytwarzające prąd elektrownie i stacje elektroenergetyczne, ale przede wszystkim sieci przesyłowe, które umożliwiają dostarczenie napięcia do odbiorców. Większą część struktury systemu energetycznego tworzą linie napowietrzne od sieci najwyższych napięć, przez standardową sieć dystrybucyjną 110 kV aż po linie niskiego napięcia. Żadna z nich nie mogłaby jednak działać bez odpowiednich przewodów.

Dlaczego stosuje się linie napowietrzne?

Linie napowietrzne stanowią zdecydowaną większość sieci energetycznych, będąc podstawowym sposobem przesyłu energii w sieciach wysokiego i średniego napięcia oraz dominując w sieciach niskiego napięcia znajdujących się na terenach słabiej zurbanizowanych. Za korzystaniem z możliwości budowy słupów energetycznych i podwieszania na nich odpowiednio dobranych przewodów do linii napowietrznych przemawiają zarówno względy ekonomiczne, jak i techniczne. Rozwiązania tego typu są tańsze, jeśli uwzględnić koszt wykonania, a także łatwiejsze w eksploatacji – awaryjność linii podziemnych jest większa, a procedura usuwania usterek bardziej skomplikowana. Ważny jest także czas, w jakim awaria może zostać opanowana.

Jakie rodzaje przewodów wykorzystuje się w liniach napowietrznych?

Sprawne działanie linii przesyłowych wymaga używania kabli dostosowanych zarówno do występujących obciążeń i drgań, wpływu warunków atmosferycznych, a więc m.in. działania promieni słonecznych, wiatru, temperatury powietrza oraz opadów atmosferycznych, jak i napięcia, które ma być przesyłane. W liniach wysokiego i najwyższego napięcia stosuje się dziś głównie przewody dwumateriałowe z rdzeniem nośnym wykonanym ze stali oraz oplotem aluminiowym, a niekiedy nowocześniejsze z drutami segmentowymi. W sieciach średnich napięć coraz częściej korzysta się z przewodów z żył aluminiowych w osłonie z tworzywa sztucznego, a w sieciach dystrybucyjnych niemal wyłącznie z przewodów aluminiowych izolowanych.

Jak są zbudowane przewody do linii napowietrznych?

W konstrukcjach przewodów energetycznych wykorzystuje się głównie żyły wykonane z aluminium, które wprawdzie ma nieco gorszą przewodność niż miedź, jest jednak znacznie lżejsze oraz sporo tańsze. Typowy przewód używany w energetyce, dostępny m.in. w firmie ELEKTROTEK, to linki z kilku lub kilkunastu drutów, które przy większych przekrojach otaczają rdzeń, zrobiony z charakteryzującej się większą wytrzymałością stali. Przewody tego rodzaju określa się jako AFL lub AFLs, jeśli mają budowę segmentową. Proporcję między średnicą przewodów aluminiowych a częścią stalową podaje się w postaci współczynnika liczbowego – im wyższy, tym większy jest udział aluminium. Przewody mogą być też zaizolowane – najczęściej polietylenem usieciowanym – są wówczas oznaczane jako AALXS.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz