Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzują się pręty łuszczone?

Czym charakteryzują się pręty łuszczone?

Stalowe pręty stanowią podstawowy wyrób hutniczy wykorzystywany w wielu branżach, między innymi budowlanej czy też konstruktorskiej. Elementy dostępne są w wielu wariantach, które różnią się nie tylko wymiarami, ale także właściwościami mechanicznymi. Na nie wpływa między innymi metoda ich produkcji. Szukając komponentów wyjątkowo wytrzymałych, warto zwrócić uwagę na pręty łuszczone. Jak powstają i czym się wyróżniają?

Proces produkcji prętów stalowych

Tego rodzaju wyroby hutnicze w zależności od gatunku stali będą się różnić pod kątem właściwości oraz możliwości wykorzystania. Aby uzyskać detal w formie pręta, należy materiał poddać najpierw zgniataniu w specjalnych walcarkach. W ten sposób powstają tak zwane kęsy bądź kęsiska, charakteryzujące się zaokrąglonymi krawędziami, nierówną powierzchnią i brakiem pożądanych właściwości mechanicznych. Dopiero w kolejnym etapie powstałe półwyroby poddaje się ponownemu walcowaniu na zimno lub na gorąco uzyskując w ten sposób pręt stalowy. Ten jednak można dalej opracowywać, nadając mu konkretne cechy fizyczne poprzez obróbkę w postaci:

  • kucia – rozgrzane elementy poddaje się oddziaływaniu dużej siły mechanicznej, na skutek czego uzyskują pożądany kształt. Wykorzystuje się w tym celu specjalne prasy lub kowadła;
  • ciągnienia – ta metoda pozwala na uzyskanie wyrobów o mniejszym przekroju. Kęsy bądź kęsiska przepuszcza się przez ciągadło. Dzięki temu otrzymuje się pręty o tolerancji wymiarów, których nie da się stworzyć przy zastosowaniu obróbki plastycznej.

Produkty powstałe w wyniku powyższych metod produkcji otrzymamy między innymi w firmie Rostal z Kostrzeszyna. Należy dodać, że pręty ciągnione mają idealnie gładką powierzchnię, a ponadto podczas procesu ulega one utwardzeniu, dlatego wyróżniają się dobrymi właściwościami mechanicznymi.

Uszlachetnianie poprzez łuszczenie

Niektórych stopów stali niestety nie da się poddać ciągnieniu ze względu na ich dużą twardość. W tej sytuacji stosuje się łuszczenie, czyli usunięcie za pomocą głowicy skrawającej cienkiej warstwy wierzchniej elementu. To sposób na wyeliminowanie wad i nierówność powstałych podczas walcowania czy też kucia. Jeszcze lepszy efekt zapewnia ich końcowe polerowanie. Pręty te cechują się dokładnością wymiarową, podobnie jak w wariantach ciągnionych. Ponadto do ich zalet należy wymienić odporność na wysoką temperaturę, chemikalia i szybkie zużycie materiału. Te własności nie są jednak w żaden sposób modyfikowane przez proces łuszczenia. Duża wytrzymałość prętów łuszczonych sprawia, że mogą być stosowane w aplikacjach, gdzie będą podane dużym naprężeniem. Pozwala na to przede wszystkim brak wskazanych wcześniej wad materiałowych. Sięga się po nie przy produkcji na przykład sprężyn bądź sworzni. Dalsza obróbka elementów natomiast nie wiąże się z dużą startą materiału.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz