Materiał Partnera

Czym charakteryzują się poszczególne filtry wentylacyjne?

Czym charakteryzują się poszczególne filtry wentylacyjne?

Oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach jest niezwykle istotne – to właśnie warunki panujące we wnętrzu budynku mają największy wpływ na samopoczucie użytkowników obiektu. Należy zatem zadbać o dobór odpowiednich filtrów wentylacyjnych, których zadaniem jest właśnie eliminowanie wszelkich zanieczyszczeń z powietrza. Jakie dokładnie produkty są do tego niezbędne i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Odpowiedni filtr

Proces oczyszczania powietrza jest stosunkowo skomplikowany i wymaga zastosowania właściwych produktów. Muszą być one jednak dopasowane do typu zanieczyszczeń, z którymi przyjdzie im się zmierzyć – na tej podstawie dobiera się filtry wentylacyjne do konkretnych pomieszczeń. Szacowana jest z tego względu zawartość pyłu i bakterii, a także wilgotność, która ma znaczący wpływ na jakość powietrza. Istotne jest też określenie jego stopnia czystości, jaki ma zostać uzyskany dzięki zastosowaniu filtrów. W ofercie renomowanego ich producenta – firmy Biteko-Polska – znajduje się wiele różnego rodzaju modeli, które najczęściej dzielone są na trzy grupy: filtry grube, drobne i mikrofiltry. Najwyższe wymagania w zakresie oczyszczania powietrza w pomieszczeniu spełniają mikrofiltry, jednak w przypadku lokali użytkowanych przez ludzi dobrze sprawdzą się również filtry drobne. Warto pamiętać o doborze odpowiedniego produktu – w przypadku dopasowania niewłaściwego filtra, pył będzie zbierał się nie w nim, a w urządzeniu wentylacyjnym, przez co jego serwisowanie stanie się częstsze i – co za tym idzie – kosztowne.

Typy nowoczesnych filtrów

Jednym z najczęściej wykorzystywanych filtrów wentylacyjnych jest model kieszeniowy nazywany też workowym. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie ich produkcji filtry te odznaczają się wysoką jakością oraz wytrzymałością mechaniczną. Wykorzystywane są one jako filtry wstępnego oczyszczania w instalacjach klimatyzacyjnych, grzewczych i wentylacyjnych. Ich doskonałe parametry pozwalają na stosowanie w różnego rodzaju obiektach, np. intensywnie eksploatowanych biurach, szpitalach, hotelach czy nawet lakierniach. W jednostkach klimatyzacji i wentylacji wykorzystywany jest również filtr kasetowy. W ofercie renomowanych producentów znajdują się także specjalistyczne filtry panelowe z siatką czy fancoile obszywane na ramce będące nierzadko filtrem głównym w klimatyzatorach i klimakonwektorach. W większości tego typu filtrów rama wykonana jest z blachy ocynkowanej lub tworzywa sztucznego, co gwarantuje odpowiednią wytrzymałość. Warto jednak wybrać filtr renomowanego producenta, który efektywnie oczyści powietrze w danym pomieszczeniu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz