Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzują się podstawowe rodzaje złomu?

Czym charakteryzują się podstawowe rodzaje złomu?

Zdarza się, że mamy w domu zalegający złom, który możemy oddać do skupu. Warto jednak przed rozpoczęciem działań zapoznać się z podstawowymi rodzajami złomu oraz informacjami na temat poszczególnych surowców.

Złom stalowy

Złom stalowy stanowi najpopularniejszy rodzaj odpadów, które przyjmowane są do punktów skupu. Składa się ze stopu żelaza z węglem, jednak węgiel nie może przekroczyć 2,11% zawartości. Złom stalowy dzielimy dodatkowo na kolejne dwa typy.

  • Złom stalowy wsadowy – jest on przygotowany do bezpośredniego zastosowania w trakcie procesu stalowniczego, w piecach hutniczych. Z uwagi na to ma on największą wartość. Musi charakteryzować się również określonymi parametrami – konkretnym składem chemicznym, poziomem zanieczyszczenia, wymiarami i masą nasypową. Jego grubość wynosi zazwyczaj powyżej 4 mm, natomiast ciężar elementów nie powinien przekraczać 200 kg. Huty przy przyjęciu dostaw określają szczegółowe warunki odbiorowe, zależne od prowadzonego procesu stalowniczego i swoich innych wymagań. Ponadto, jak informują specjaliści z firmy Scholz Polska, ten rodzaj dzielimy na klasy według Polskiej Normy PN-85/H-15000, uwzględniając także normy zakładowe w poszczególnych hutach.
  • Złom stalowy niewsadowy – w przeciwieństwie do złomu wsadowego, nie jest bezpośrednio gotowy do wykorzystania w procesie stalowniczym. Wymaga on uprzedniej obróbki termiczno-mechanicznej, bez której nie może zostać poddany recyklingowi. Za pomocą tego procesu jest w stanie uzyskać określone parametry. Dzieli się na klasy z symbolem N, zgodnie z PN-85/H-15000.

Złom stopowy

Złom stopowy, oprócz węgla i żelaza, zawiera w swoim składzie inne dodatki stopowe – takie jak nikiel, chrom, mangan, kobalt, krzem i inne. Ich zadaniem jest poprawa właściwości fizycznych oraz chemicznych surowca – podniesienie jego wytrzymałości, odporności na korozję i działanie kwasów, wysokie temperatury czy też podwyższenie hartowności. Przykładowo nikiel ułatwia i zwiększa głębokość procesu hartowania. Dodatki stopowe stanowią od kilku do kilkudziesięciu procent całej zawartości.

Złom metali kolorowych

Ten rodzaj złomu nie zawiera żelaza, dlatego też metale kolorowe nazywamy również metalami nieżelaznymi. Wyróżniają się one specyficznym wyglądem – a konkretnie, posiadają charakterystyczny połysk. Mimo że różnią się właściwościami, łączy je kilka wspólnych cech - przykładowo są świetnymi przewodnikami ciepła. Mają wiele zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. Do metali kolorowych zaliczamy takie surowce, jak miedź, aluminium, mosiądz, ołów, cynk czy też brąz. Jest to bardzo pożądana i dochodowa klasa złomu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz