Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzują się mieszkania w stanie deweloperskim?

Czym charakteryzują się mieszkania w stanie deweloperskim?

Określenie „stan deweloperski” pojawia się często w różnych ogłoszeniach z mieszkaniami. Definicja nie jest wykreowana w pełni. Wiąże się raczej z ustaleniami między nabywcą a deweloperem. Niektórzy mylą pojęcie „stan surowy zamknięty” ze „stanem deweloperskim”, co jest błędem. Główną różnicą jest to, że pierwsze określenie odnosi się zazwyczaj do domów jednorodzinnych, a drugie – do mieszkań. 

Co określamy jako stan deweloperski?

Określenie stanu deweloperskiego nie zostało nigdy sprecyzowane w żadnej ustawie, rozporządzeniu czy innych przepisach. Jako że nie ma ogólnej definicji, istnieje opcja, że dwa mieszkania o różnym poziomie wykończenia na odmiennych osiedlach będą uznawane i sprzedane w stanie deweloperskim. Każdy nabywca, wybierając lokum, powinien dokładnie zapoznać się z zapisami umowy zakupy mieszkania, a także dołączonymi informacjami o standardzie wykończenia budynku i lokalu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze na etapie podpisywania umowy. Sprawdzony deweloper, zgodnie z obowiązującą umową deweloperską, nie może odmówić okazania prospektu informacyjnego, co dotyczy również doświadczonego inwestora GRABARA DEVELOPMENT.

Co składa się na stan deweloperski?

Można uznać, że stan deweloperski to standard zakupionego lokalu, ustalony przez nabywcę i dewelopera. W skład tego określenia wchodzą takie elementy, jak: okna, drzwi wejściowe, otynkowane ściany i sufity, wszystkie instalacje (elektryczna, wodno-kanalizacyjna, grzewcza, wentylacja) i przyłącza (świetlne, elektryczne, RTV, internetowe, telefoniczne, centralnego ogrzewania, kanalizacyjne, zimnej i ciepłej wody), parapety zewnętrzne czy wylewki na podłogach. Dotyczy to praktycznie wszystkich mieszkań oferowanych przez dewelopera. Przykładem jest Osiedle „Słonecznikowa Apartamenty” w Żorach o dobrej lokalizacji i infrastrukturze.

Mieszkanie w stanie deweloperskim posiada wszystkie wymienione części, natomiast jest pozbawione wyposażenia ruchomego – mebli, łączników świateł, opraw gniazdek elektrycznych, armatury i urządzeń sanitarnych, a także głowic termostatycznych na grzejnikach.

Koszty wykończenia mieszkania

Jedno jest pewne: mieszkanie w stanie deweloperskim nie jest od razu gotowe do zamieszkania. Wymaga prac remontowych i wykończeniowych, zwłaszcza w obszarze kuchni i łazienki. Eksperci twierdzą, że połowę kosztów generują właśnie te dwa pomieszczenia. Największe opłaty są związane z kawalerkami, gdzie występuje tylko pokój dzienny połączony z kuchnią i łazienką. Stosunkowo mniejsze koszty za wykończenia są związane z mieszkaniami kilkupokojowymi.

Opłaty po odebraniu kluczy od mieszkania zależą też od wybranych materiałów wykończeniowych i standardu, jaki chce uzyskać nabywca. Najprawdopodobniej nie obejdzie się bez pomocy specjalistów, którym będzie trzeba dodatkowo zapłacić za tzw. robociznę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz