Artykuł sponsorowany

Czy wzniesienie wiaty garażowej wymaga specjalnych zezwoleń?

Czy wzniesienie wiaty garażowej wymaga specjalnych zezwoleń?

Kwestia dotycząca pozwoleń na wiaty garażowe może być kluczowa dla osób planujących budowę takiego obiektu na swojej posesji. Odpowiedź na to pytanie zależy jednak od kilku czynników – przede wszystkim od wielkości planowanej konstrukcji oraz obowiązujących przepisów prawnych w Polsce. Prawo budowlane jest bowiem bardzo skomplikowane, dlatego warto poznać przepisy z zakresu budowy wiat garażowych przed rozpoczęciem inwestycji.

Przepisy dotyczące budowy wiat garażowych

Wszystkie informacje dotyczące budowy obiektów na terenie Polski można znaleźć w Prawie Budowlanym oraz miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Szczegółowe regulacje zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r..

Dotyczy ono rodzajów obiektów budowlanych wymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia oraz określenia sposobu obliczania terminów, w jakich powinno zostać udzielone pozwolenie na budowę obiektu lub rozpoczęcie przeprowadzenia kontroli projektu budowlanego i obiektu. Zgodnie z tym rozporządzeniem wiaty garażowe są traktowane jako niewielkie obiekty budowlane. Oznacza to, że nie zawsze potrzebne jest pozwolenie na ich budowę.

Kiedy nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę wiaty garażowej?

W przypadku wiat garażowych o powierzchni nieprzekraczającej 50 m2 ich budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Jest to zgodne z Art. 29 ust. 2 pkt 4 Prawa Budowlanego, który stanowi, że pozwolenie na budowę nie jest potrzebne dla obiektów budowlanych o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 50 m2.

Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli budowa wiaty garażowej nie wymaga pozwolenia na budowę, należy przestrzegać przepisów zawartych w Prawie Budowlanym oraz miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Mowa np. o zasadach dotyczących minimalnych odległości od granic działki czy innych regulacji z zakresu wyglądu i konstrukcji.

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę wiaty garażowej?

Jeśli powierzchnia planowanej wiaty garażowej przekracza 50 m2, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na jej budowę. W takim przypadku należy zgłosić swój zamiar do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej – czyli starosty lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca budowy.

Warto również skorzystać z pomocy renomowanych producentów garaży i wiat, którzy nie tylko doradzą Ci najlepsze rozwiązania, ale też pomogą uporać się z wszelkimi formalnościami. Wniosek o pozwolenie na budowę powinien bowiem zawierać wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak projekt budowlany, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane czy uzgodnienia, opinie i decyzje dotyczące warunków technicznych realizacji inwestycji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz