Artykuł sponsorowany

Czy współczesna antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa?

Czy współczesna antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa?

Antykoncepcja hormonalna ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Ci pierwsi cenią ją za skuteczność i wygodę, natomiast innym wydaje się ona zbyt mocną ingerencją w organizm, która niesie ze sobą wiele skutków ubocznych. Czy antykoncepcja hormonalna faktycznie jest szkodliwa? Czy każda kobieta może ją stosować? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i wszystkim zainteresowanym przybliżyć nieco temat antykoncepcji hormonalnej.

Co kryje się pod pojęciem koncepcja hormonalna?

Pod pojęciem antykoncepcja hormonalna kryją się wszystkie metody zapobiegania ciąży, w których stosowane są dobrane w odpowiedniej dawce hormony syntetyczne. Zaliczamy do niej: wkładki domaciczne, plastry i zastrzyki antykoncepcyjne oraz tabletki doustne. To na nich właśnie skupimy się najbardziej, ponieważ jest to najpopularniejsza forma antykoncepcji hormonalnej. Zasada ich stosowania jest bardzo prosta. Należy przyjmować je codziennie o stałej porze. Dzielimy je na:

  • jednoskładnikowe – zawierające tylko progestagen,

  • dwuskładnikowe – zawierające syntetyczne odpowiedniki żeńskich hormonów płciowych: progestagen i estrogen. Ten rodzaj tabletek również podlega podziałowi na: jednofazowe, dwufazowe oraz trzyfazowe.

Jak doustna koncepcja hormonalna wpływa na organizm?

Współczesna antykoncepcja hormonalna zawiera o wiele mniejszą dawkę hormonów niż ta stosowana w przeszłości. W związku z tym jej negatywne działanie na kobiecy organizm jest minimalne lub całkowicie wyeliminowane. Co więcej, ma ona sporo zalet. Reguluje cykle miesiączkowe, łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego, może być także pomocna w leczeniu trądziku. Co istotne, musi być odpowiednio dobrana, np. w gabinecie ginekologicznym Danuta Kardzis w Gdańsku, z uwzględnieniem wielu aspektów, takich jak wiek kobiety, aktywność seksualna, styl życia. Oprócz przeprowadzenia wywiadu lekarskiego niezbędne jest także wykonanie badań hormonalnych.

Kiedy nie powinno się stosować antykoncepcji hormonalnej?

Dawniej kobiety nie chciały stosować koncepcji hormonalnej w dużej mierze w trosce o swoją figurę, gdyż jednym ze skutków ubocznych zażywania tabletek, był właśnie przyrost wagi. Obecnie takich przypadków jest coraz mniej, a jeżeli już mają miejsce, to zwykle jest to oznaka tego, że należy dobrać inne rozwiązanie, a nie całkowicie rezygnować z tej formy ochrony przed ciążą. Bynajmniej jest kilka sytuacji, gdy antykoncepcja hormonalna nie jest wskazana. Przeciwwskazaniem są np.: choroby nowotworowe, choroby zakrzepowo-zatorowe, nadwrażliwość na niektóre substancje. Lista ta jest znacznie dłuższa, dlatego tak ważna jest kompleksowa konsultacja ginekologiczna.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz