Artykuł sponsorowany

Czy warto zdecydować się na palenie w piecu koksem?

Czy warto zdecydować się na palenie w piecu koksem?

Niegdyś najpopularniejszy materiał opałowy, dziś nie sprawdzi się już w ogrzewaniu wszystkich typów budynków. Mowa o koksie, który jest obok ekogroszku jednym z najczystszych i najbardziej przyjaznym środowisku paliwem stałym. Wszystko dzięki procesowi jego powstawania, rzutującym na jego końcowe właściwości. Choć jego spalanie jest efektywne oraz korzystne finansowo, to wymaga właściwej instalacji grzewczej.

Właściwości koksu

Tego rodzaju materiał opałowy otrzymuje się poprzez wygrzewanie węgla kamiennego w bardzo wysokich temperaturach, sięgających nawet 1200 stopni Celsjusza. Proces odbywa się w specjalnych piecach koksowniczych z wykorzystaniem gazów spalinowych i ograniczeniem dostępu tlenu. W związku z tym powstaje paliwo o wiele czystsze aniżeli tradycyjny węgiel – nie kurzy się, nie brudzi, a ponadto ekologicznie spala, ponieważ do atmosfery nie emituje smolistych substancji lotnych. W związku z tym można uznać koks za przyjazny środowisku. Wynika to z faktu, że produkt zawiera w swoim składzie co najmniej 90% czystego węgla. Z tym wiąże się z kolei i jego duża wydajność grzewcza, oscylująca w granicach 28-30 MJ/kg. To przekłada się na konieczność składowania mniejszej ilości opału w porównaniu do węgla czy drewna, aby uzyskać taką samą efektywność podczas ogrzewania.

Na rynku dostępne są cztery rodzaje koksu: wielkopiecowy, metalurgiczny, odlewniczy i opałowy. Tylko ostatni z wymienionych nadaje się do ogrzewania budynków mieszkalnych. Dlatego warto zaopatrywać się w paliwo w sprawdzonych składach opału, na przykład Spółce Rakoczy, znajdującej się w Toruniu. Choć obydwa produkty mogą wydawać się do siebie podobne, to jednak grupa koksów hutniczych jest drobniejsza i przypomina ekogroszek.

Warunki spalania

Aby uzyskać zadowalający rezultat opalania kotła koksem, należy zapewnić palenisku stały i duży dopływ powietrza i wysoką temperaturę – minimum 60 stopni. Przy niższych wartościach opał oczywiście będzie się spalać, jednak pozostanie po nim znaczna ilość niedopału. Również sama instalacja, a w tym grzejniki muszą być przystosowane do działania przy dużych temperaturach. Najlepiej pod tym względem sprawdzają się piece żeliwne, jeśli zaś chodzi o inne materiały, należy zapoznać się ze wskazaniami producenta. Warto także dodać, że znaczna ilość wody korzystanie wpływa na efektywność spalania.

Te wszystkie wymogi sprawiają, że koks nie jest dedykowany do nowoczesnego budownictwa i budynków cechujących się wysokim stopniem izolacyjności. Nie bez przyczyny był to najpopularniejszy materiał opałowy w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, gdzie ocieplanie architektury nie było powszechnym zjawiskiem. Nadal jednak istnieje wiele starych obiektów, gdzie potrzeba wysokiej mocy grzewczej, aby zapewnić dostateczny poziom ciepła w miesiącach jesienno-zimowych. To właśnie tam idealnie sprawdzi się koks opałowy, tym bardziej że instalacje z reguły są żeliwne i wypełnione wieloma litrami wody. Stąd też stwarzają idealne warunki do spalania tego rodzaju materiału.

Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz