Materiał Partnera

Czy warto zdecydować się na opony wielosezonowe?

Czy warto zdecydować się na opony wielosezonowe?

Kierowcy w przypadku wyboru ogumienia do swojego samochodu najczęściej decydują się na dopasowanie opon sezonowych, które wymieniane są w serwisach wulkanizacyjnych w zależności od warunków panujących na drodze. Coraz częściej jednak wybierane są opony całoroczne, które sprawdzają się zarówno latem, jak i zimą. Czy tego typu ogumienie zapewnia optymalną przyczepność w każdych warunkach i czy warto je wybrać?

Problematyczna wymiana

Wybór opon sezonowych wiąże się z koniecznością ich wymiany. Najczęściej kierowcy dokonują jej dwa razy w roku – przed sezonem letnim i zimowym. Bywa ona niekiedy problematyczna – opony muszą być przetransportowane do zakładu wulkanizacyjnego, a kierowca musi być przygotowany na poniesienie kosztów związanych z ich wymianą. Dodatkowym utrudnieniem mogą być samochody wyposażone w czujniki ciśnienia powietrza w kołach. Niedoświadczony mechanik może przy wymianie ogumienia uszkodzić ten komponent, a jego wymiana wiąże się z kolejnymi kosztami.

Opony letnie i zimowe zapewniają jednak maksymalną przyczepność na daną porę roku i warunki podczas niej panujące. Szczególnie istotna dla kierowców jest zimowa aura, gdy nawierzchnia zostaje pokryta śniegiem, a nierzadko pojawia się na niej lód. Warsztat Euromaster Bus-Service zajmujący się m.in. wulkanizacją jest w stanie zrealizować wymianę opon wraz z wyważaniem kół, dzięki czemu kierowca będzie mógł poczuć się pewnie nawet w niezwykle wymagających warunkach, wykorzystując opony sezonowe. Czy ogumienie całoroczne jest w stanie zapewnić doskonałą przyczepność nawet w zimie?

Doskonałe parametry

Wiele opon całorocznych to ogumienie letnie z homologacją umożliwiającą użytkowanie ich w zimie. Z tego powodu sporo kierowców boi się postawić na opony wielosezonowe, argumentując to niedostateczną przyczepnością w skrajnie trudnych warunkach, np. na oblodzonej nawierzchni. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii w procesie produkcji i przygotowaniu innowacyjnych bieżników opony całoroczne – jak pokazują testy – sprawdzają się jednak dość dobrze w warunkach zarówno letnich, jak i zimowych.

Ich zdecydowanym atutem jest brak konieczności kłopotliwej wymiany. Komplet zakładanych opon wielosezonowych przy normalnej eksploatacji powinien wystarczyć kierowcy przynajmniej na kilka lat. Tego typu ogumienie bywa przeważnie o wiele droższe od opon sezonowych, jednak brak wymian jest w większości przypadków wystarczającą rekompensatą. Ponadto kierowca nie będzie zaskoczony np. nagłym pojawieniem się śniegu na drodze – opona wielosezonowa zapewni mu przyczepność nawet w przypadku niespodziewanej zmiany warunków. Warto wybór skonsultować ze specjalistami z dobrego warsztatu wulkanizacyjnego, którzy zaproponują optymalne rozwiązania w tym zakresie.

Opracowanie:
Opole, Rodziewiczówny 1
tel. 605 131 044
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz