Materiał Partnera

Czy warto zdecydować się na montaż sufitu podwieszanego?

Czy warto zdecydować się na montaż sufitu podwieszanego?

Mogłoby się wydawać, że sufity podwieszany już nie jest tak chętnie wykorzystywanym dodatkiem w mieszkaniach jak kiedyś. Nic bardziej mylnego. Obecnie nadal takiwe rozwiązanie cieszy się dużym uznaniem, jednakże inwestorzy podchodzą do niego w przemyślany sposób. Poza aspektem ozdobnym dużą rolę odgrywa praktyczne wykorzystanie płyt sufitowych w aranżacji wnętrza.

Czym jest sufit podwieszany?

Pod tym pojęciem kryje się konstrukcja wykonana z płyt kartonowo-gipsowych lub kartonowo-włókninowych, do których zamocowania wykorzystuje się specjalne profile oraz wieszaki. Montuje się je do właściwego sufitu w pomieszczeniu, przy czym wysokość wnętrza zostaje pomniejszona o około 15 cm, dlatego takie rozwiązanie nie jest wskazane do pomieszczeń, w których oryginalny strop jest już dość nisko osadzony. Sufity podwieszane występują w wersji jedno poziomowej lub wielopoziomowej. Ostatnie mogą mieć charakter łukowy, co daje o wiele większy efekt dekoracyjny. Takie rodzaj zabudowy jest dość skomplikowany do wykonania, dlatego najlepiej zlecić takie zadanie fachowcom, na przykład z firmy budowlanej BK-Bud, mającej siedzibę w Dolicach.

W jakich pomieszczeniach się sprawdzi?

Niegdyś sufit podwieszany był bardzo modnym dodatkiem i stosowało się go w każdym wnętrzu. Z czasem jednak zaczęto robić to bardziej świadomie, a pod uwagę bierze się przede wszystkim jego praktyczność. W łazience takie rozwiązanie, nawet przy niewielkim metrażu, może ją optycznie powiększyć, o ile konstrukcja będzie odpowiednio zaprojektowana pod tym właśnie kątem. Niemniej jednak należy pamiętać, że bez właściwego doboru płyt oraz ich impregnacji, na suficie podwieszanym pod wpływem wilgoci może zacząć rozwijać się pleśń. Zdecydowanie lepiej wykorzystać go w otwartej kuchni, co pomoże w wyznaczeniu strefy kulinarno-jadalnej oraz obszaru wypoczynkowego – salonu. Ciekawy zabieg aranżacyjny z wykorzystaniem sufitu podwieszanego można wykonać w sypialni. Zabudowa pomoże w stworzeniu imitacji nocnego nieba, a tak ozdoba będzie nie tylko nieszablonowa oraz klimatyczna, ale pozwoli się również w pełni zrelaksować.

Jakie są zalety zabudowy?

Przede wszystkim dzięki takiemu elementowi nie trzeba martwić się o perfekcyjne wykończenie właściwego sufitu. Zastosowanie płyt pozwoli na ukrycie wszystkich krzywizn i wad, jak również instalacji lub okablowania. Wyjątek stanową rurociągi gazowe w kuchni, które muszą pozostać odkryte. Ponadto dobrze zamontowana zabudowa będzie pełnić funkcję wyciszającą pomieszczenie, a także niwelować zjawisko pogłosu. Ponadto w wysokich pomieszczeniach, ich obniżenie dzięki sufitowi podwieszanemu spowoduje zmniejszenie ilości energii cieplnej potrzebnej do jego ogrzania lub ochłodzenia, a to z kolei przełoży się na niższe rachunki za prąd oraz ogrzewanie. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby pomiędzy stropem a płytami umieścić warstwę izolacyjną.

Ostatnim atutem jest przewijający się wcześniej w tekście aspekt dekoracyjności. Dobrze zaprojektowany sufit podwieszany może korzystanie wpłynąć na odbiór wizualny pomieszczenia. Ponadto daje również duże pole manewru do instalacji oświetlenia, jak i manipulacji światłem. Często wybieranym rozwiązaniem pod tym względem są halogeny lub taśmy LED, które szczególnie w przypadku wielopoziomowych konstrukcji podkreślą jej poszczególne warstwy.

Opracowanie:
Dolice, Wiśniowa 10 lok. 9
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz