Materiał Partnera

Czy warto zdecydować się na dach z papy?

Czy warto zdecydować się na dach z papy?

Izolacja dachu jest niezwykle istotną częścią budowy i remontu. Papa jest od wielu lat popularnie stosowanym materiałem budowlanym. Na skośnym dachu jest zwykle używana jako spodnia warstwa. Na niej fachowiec precyzyjnie ułoży odpowiednie pokrycie dachu. Mają na to wpływ właściwości techniczne i walory estetyczne. Czarna, smolista papa nie wygląda ładnie na spadzistych dachach.

Co to jest papa?

Papa składa się z kilku warstw, z których najważniejsza jest nośna. Do wyboru mamy tekturową osnowę lub wykonaną z welonu szklanego albo włókniny poliestrowej. Warstwa nośna skutecznie zabezpiecza materiał przed promieniami UV, nagrzaniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Obecnie odchodzi się od tekturowych osnów. Zamiast nich fachowcy decydują się na termozgrzewalną papę. Jest wytrzymała i ma świetne parametry techniczne.

Papa asfaltowa i termozgrzewalna

Papę asfaltową coraz rzadziej wykorzystuje się do pokrycia powierzchni dachu. Przede wszystkim dlatego, że nie ma świetnych właściwości technicznych. Ponadto montaż jest problematyczny. Dobrze sprawdzi się przy remontach. Można nią pokryć ubytki. Jej ważnym atutem jest atrakcyjna cena. Specjaliści z Dachbor Zakład remontowo-budowlany Eugeniusz Borowiec zwracają jeszcze uwagę na papę termozgrzewalną. Jest świetną alternatywą dla tradycyjnego produktu. Wyróżnia się świetnymi parametrami technicznymi. Może wytrzymać nawet 25-30 lat. Jest odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Co ważne, nie ma tendencji do pękania w punktach zgięć. Nawet pod wpływem wysokich temperatur nie będzie się wypaczać i mięknąć.

Kiedy warto zastosować papę?

Papa jest doskonałym środkiem naprawczym dla dachu, który jest pokryty takim materiałem. Dzięki niej naprawa nie będzie droga. Nie musimy wymieniać całej wierzchniej warstwy. Papą można pokryć dach, którego kąt nachylenia przekracza 20 stopni. Niestety nie jest przepuszczalna. Można ją zastosować do zewnętrznej izolacji. Niestety utrudnia odparowanie wilgoci. Decydując się na papę, musisz wziąć pod uwagę stan techniczny domu i potrzeby domowników.

Jak profesjonalnie ocenić stan techniczny dachu pokrytego papą?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby dokładnie sprawdzić całą strukturę dachu. Zwróćmy uwagę na stopień uszkodzeń. Czasami groźnie wyglądają, ale można je bez problemu naprawić. Na dachu mogą pojawić się pęcherze. Należy je usunąć. Jednak nie jest to zbyt skomplikowane. Nie powinno też zająć dużo czasu. Po prostu trzeba je precyzyjnie przeciąć i poczekać, aż wyschną. Zwykle zajmuje to kilka godzin. Później powstałą dziurę musimy zakleić warstwą papy podkładowej. Wtedy przynajmniej przez kilka lat mamy gwarancję, że dach będzie mocny i trwały.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz