Materiał Partnera

Czy warto zdecydować się na chirurgiczne usunięcie zębów ósmych?

Czy warto zdecydować się na chirurgiczne usunięcie zębów ósmych?

Wyrzynanie się zębów wiąże się z niemiłymi dolegliwościami bólowymi. Podobnie jest w przypadku ósemek, które często rosną pod niewłaściwym kątem i przysparzają wiele problemów stomatologicznych. W wielu przypadkach podejmuje się decyzje o ich chirurgicznej ekstrakcji. Wcześniej należy skonsultować się jednak z dentystą, który określi możliwości usunięcia zęba oraz zleci odpowiednie badania i konieczną diagnostykę.

Wskazania do ekstrakcji

Zęby ósme, potocznie nazywane zębami mądrości, to jedne z bardziej kłopotliwych elementów w jamie ustnej. Bardzo często ich wyrzynanie się wiąże się z dużym bólem i dyskomfortem. Dostające się resztki pokarmu do kieszeni kostnej w połączeniu z enzymami znajdującymi się w ślinie mogą prowadzić do ostrego stanu zapalnego. Ponadto ósemki znacznie częściej niż pozostałe uzębienie obejmuje próchnica. Ich leczenie może przysparzać problemów lub być zupełnie niemożliwe. Te wszystkie sytuacje sprzyjają podjęciu decyzji o ich chirurgicznym usunięciu. W tym celu należy udać się na konsultację z chirurgiem stomatologicznym, na przykład w gabinecie dentystycznym Artdent, mającym swoje siedziby w Bochni, jak również w Brzesku.

Przygotowanie do zabiegu

Niebagatelne znaczenie dla prawidłowego przebiegu ekstrakcji ma odpowiednie przygotowanie się do niej oraz wypełnienie wszelkich zaleceń lekarza prowadzącego zabieg. Przede wszystkim nie wolno przyjmować leków rozrzedzających krew oraz spożywać alkoholu. Konieczne jest zjedzenie posiłku najpóźniej dwie godziny przed zgłoszeniem się do gabinetu, a także dokładne wyszczotkowanie zębów. Należy podać wszystkie informacje o stanie zdrowia, jak również w przypadku kobiet rozpoczęcie menstruacji. Przed wyznaczeniem terminu zabiegu ważna jest także diagnostyka radiologiczna, badanie morfologii krwi oraz ewentualna modyfikacja dawek i czasu zażywanych leków przy chorobach ogólnoustrojowych.

Przebieg zbiegu chirurgicznego

Cały proces rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia, które eliminuje ból podczas usuwania ósemek. Jego rodzaj zależy od umiejscowienia zęba. Najczęściej jest to znieczulenie miejscowe przewodowe wraz otaczającymi tkankami  – nerwu zębodołowego górnego, podniebnego, policzkowego i językowego, jak również pnia dolnego. W sytuacjach, gdy kość ósemki położona jest bardzo głęboko, stosuje się znieczulenie ogólne. Po tym następuje nacięcie i odwarstwienie płata śluzówkowo-okostnowego. Dzięki temu można usunąć fragment kości, podzielić ząb na fragmenty i zlikwidować je. Przed zaszyciem lekarz kontroluje zębodół. Szwy usuwa się po około czternastu dniach.

Po ustąpieniu znieczulenia pojawiają się dolegliwości bólowe, które są związane z przerwaniem tkanki miękkiej i ingerencji w nią. Powoduje to problem z otwieraniem ust. Aby zminimalizować te objawy, należy stosować zimne okłady opuchniętego miejsca, a także zażywać leki przeciwbólowe i antybiotyki przepisane przez lekarza.

Opracowanie:
Brzesko, Legionów Piłsudskiego 30
tel. 14 663 24 23
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz