Materiał Partnera

Czy warto zapisać dziecko do żłobka?

Czy warto zapisać dziecko do żłobka?

Decyzję o zapisaniu dziecka do żłobka trudniej jeszcze podjąć, niż tę o zapisaniu do przedszkola. Rodzicami mogą kierować różne motywacje. Najczęściej przeważają względy ekonomiczne. Opieka w żłobku jest tańsza, niż wynajęcie opiekunki. Dla wielu rodzin posłanie dziecka do żłobka jest poprzedzone długimi przemyśleniami. Czy wszystkie wątpliwości rodziców, którzy zastanawiają się na zapisaniem dziecka do żłobka, są uzasadnione?

Jakie wątpliwości najczęściej mają rodzice?

Często powracającym tematem poruszanym przez mamy przy okazji rozmów o żłobku, jest niechęć rozstania i lęk przed pozostawieniem dziecka pod opieką obcych osób. Młodzi rodzice chcą mieć nad wszystkim kontrolę, dostają gęsiej skórki na myśl, że dziecko będzie płakać, a żadne z nich nie będzie mogło go przytulić. W głowie pojawiają się czarne scenariusze, w których główną rolę odgrywa płaczące dzieciątko i brak osoby, która okaże mu miłość. Czy są to słuszne obawy? Jeśli je macie, to jest to tak naturalne, jak… niesłuszne.

 – W żłobkach zatrudnione są wyspecjalizowane opiekunki, które wybrały ten odpowiedzialny zawód z potrzeby serca – informuje specjalistka ze żłobka Promyk w Szczecinie –  Czuła opieka to coś, co muszą maluszkowi zapewnić. Zwłaszcza, że żłobkom powierzane są dzieci bardzo małe. Świadectwem tego są rozpromienione buzie pojawiające się w żłobku każdego ranka.

Nawiążcie kontakt z rodzicami, którzy zdecydowali się na ten krok, szukajcie poleconych placówek. To zdecydowanie ukoi lęk, który z czasem zniknie zupełnie, jak zobaczycie, że dziecko polubiło nowe miejsce.

Korzyści dla dziecka wynikające z pobytu w żłobku

Dziecko wiele godzin dziennie spędza pod czujnym okiem opiekunek, a w dodatku z innymi dziećmi. To niezwykle korzystnie wpływa na uczenie się funkcjonowania w grupie. Jeśli Wasze dziecko nie ma rodzeństwa, zajęcia grupowe w żłobku na wczesnym etapie rozwoju zaowocują zwiększoną wrażliwością na potrzeby innych oraz pomogą w zdrowej nauce asertywności. Pobyt w żłobku często wspomaga naukę samodzielności. Dziecko szybciej uczy się jeść sztućcami i załatwiać swoje potrzeby na nocnik. Jest to związane z podpatrywaniem innych dzieci. Przygotowanie opiekunów w żłobku z zakresu stymulujących zabaw i gier przystosowanych do wieku dziecka wykracza znacząco poza wiedzę przeciętnego rodzica, któremu z czasem kończy się… inwencja w wymyślaniu nowych zajęć. Zapisując dziecko do żłobka, dajecie mu szanse na rozwój, która rekompensuje czas rozłąki. Pamiętajcie, że dziecko spędzi w żłobku tylko część dnia, pozostały czas możecie wykorzystać jeszcze lepiej, niż w przypadku całodniowego rutynowego bycia razem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz