Materiał Partnera

Czy warto zapisać dziecko do przedszkola?

Czy warto zapisać dziecko do przedszkola?
Przedszkole to często rozwiązanie, o którym myślą zwłaszcza pracujący rodzice. Nie tylko zapewnia dziecku opiekę w ciągu dnia, ale także wspomaga jego prawidłowy rozwój. Nie da się ukryć, że dzieci, które uczęszczają do żłobków i przedszkoli, zdecydowanie lepiej radzą sobie na początku obowiązkowej edukacji. Jakie są największe plusy wysłania dziecka do przedszkola i jak szukać odpowiedniego?

Zalety przedszkola

W przedszkolu pracują odpowiednio wykwalifikowane osoby, które nie tylko dbają o bezpieczeństwo dziecka, ale także jego prawidłowy rozwój. W szczególności dotyczy to:

  • Rozwoju ruchowego – oprócz zwykłych zabaw ruchowych, wiele placówek organizuje również dodatkowe zajęcia korekcyjne, które pomagają wyeliminować wady postawy lub  zapobiegać im w przyszłości.
  • Rozwoju językowego – uczęszczanie do przedszkola motywuje dzieci do kształtowania mowy i wzbogacania swojego słownika. Wychowawcy nie tylko czytają im książki i uczą wierszyków oraz piosenek, ale często zapewniają także dodatkową opiekę logopedy.
  • Rozwoju społecznego i emocjonalnego – przedszkole jest jednym z pierwszych etapów życia społecznego. Maluch uczy się właściwego współpracowania i zabawy z rówieśnikami. Kształtuje się także jego rozwój emocjonalny, na przykład poprzez odkrywanie nowych emocji i uczuć m.in. przyjaźni.
  • Rozwoju intelektualnego – przedszkole to przede wszystkim wiele zabaw edukacyjnych. Dzieci uczą się zapamiętywania, logicznego myślenia i kreatywności.

I choć wielu rodziców uważa, że jest w stanie zapewnić to wszystko we własny zakresie, nie do końca jest to prawdą. Rzadko kiedy rodzice mają wystarczająco czasu, aby zorganizować maluchowi odpowiednią ilość ćwiczeń, zabaw edukacyjnych, a także więzi z innymi dziećmi.

Jakie przedszkole wybrać?

W dzisiejszych czasach wiele się słyszy o przedszkolach, które nie zapewniły dziecku odpowiedniej opieki. Należy zawsze wybierać miejsca zaufane, które cieszą się pozytywną opinią wśród innych rodziców. Polecanym punktem przedszkolnym jest Klub Malucha Raz Dwa Trzy, który znajduje się w miejscowości Kanie na terenie województwa mazowieckiego.

Zdarza się, że dziecko protestuje i nie chce pozostać w przedszkolu. Nie oznacza to, że dzieje mu się krzywda. Powodem jest często niewłaściwa adaptacja oraz zbyt silne przywiązanie do obecności rodzica. Widać to szczególnie u dzieci, których rodzic nie pracuje i dotychczas przebywał ze swoją pociechą cały dzień. Ważne jest, aby nie zmuszać dziecka do chodzenia do przedszkola, ale zachęcać i stopniowo wydłużać pobyt. Maluch powinien zrozumieć, że przedszkole to nie kara i trudna rozłąka, ale czas na to, aby spędzić miło czas w gronie rówieśników pod okiem wychowawcy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz