Czy warto zamontować w mieszkaniu ogrzewanie podłogowe?

Czy warto zamontować w mieszkaniu ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejszym sposobem ogrzewania mieszkania. Instalacja tego typu daje liczne korzyści, jednak trzeba o niej pamiętać już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Dobrze wykonana nie tylko zapewni wysoki komfort grzewczy, ale też zwiększy estetykę pomieszczeń. Będzie również doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich alergików.

Jak zaplanować ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe najlepiej zaplanować jeszcze przed przystąpieniem do budowy domu. Wówczas nie będzie problemów z wysokością podłóg i koniecznością wyrównywania ich poziomu. Już na etapie przygotowywania podłoża musisz pamiętać, że w warstwie podkładu podłogowego znajdą się rury. Musi być on równy, aby układane na nim płyty izolacji termicznej przylegały do niego na całej powierzchni. Gdy o tym zapomnimy, może dojść do pękania jastrychu, w którym będzie zatopiona instalacja, co z kolei może spowodować pękanie rur. Taki problem może wystąpić szczególnie przy wodnym ogrzewaniu podłogowym.

Ogrzewana podłoga musi mieć również zabezpieczenie przed utratą ciepła, dlatego na wyrównanym podłożu należy ułożyć izolację termiczną z płyt styropianowych lub wełny mineralnej. Jej grubość powinna być dobrana tak, by opór cieplny podłogi był odpowiednio wysoki. Wymaga to zastosowania warstwy izolacji o grubości od 3 do 8 cm. Jeśli posadzka jest wykonana z drewna lub pokryta wykładziną, ocieplenie powinno być nieco grubsze.

Jaki rodzaj ogrzewania podłogowego wybrać?

Ogrzewanie podłogowe wodne

W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego bezpośrednio na izolacji cieplnej umieszcza się metalowe rury grzejne, przez które przepływa ogrzana woda. Są one zalewane warstwą jastrychu, na której kładzie się płytki podłogowe. Taki system składa się z dwóch obwodów grzewczych. Woda pochodzi z dodatkowych węzłów cieplnych lub kotłów. Przed montażem takiego ogrzewania warto się dobrze zastanowić, ponieważ po instalacji nie ma możliwości jego zmiany.

Zaletą tego rodzaju ogrzewania jest niewątpliwie niski koszt eksploatacji. Dzięki zastosowaniu metody wodnej ciepło równomiernie rozkłada się w pomieszczeniu. Przewody są niewidoczne, mamy więc możliwość dowolnej aranżacji wnętrza. Niestety koszt wykonania takiej instalacji jest dosyć wysoki. Ponadto konieczne jest zamontowanie dodatkowych urządzeń grzewczych i ciągłe utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu powyżej 5 stopni, żeby nie dopuścić do zamarznięcia układu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Gdy zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe elektryczne, w podłodze musimy umieścić przewody grzejne lub specjalne maty. Będą one przekazywać ciepło do pomieszczenia. Są one wykonane ze specjalnego materiału o konkretnym oporze elektrycznym, dzięki któremu przewód rozgrzewa się wówczas, gdy płynie przez niego prąd. Temperatura regulowana jest za pomocą termostatów i czujników temperatury.

Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim wygoda i komfort użytkowania. Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie wymaga wygospodarowania miejsca na urządzenia grzewcze, a jego instalacja jest szybka i stosunkowo tania. Ponadto nie musisz martwić się o ewentualny wyciek lub zamarznięcie instalacji. Wadą tej metody jest jednak wysoki koszt eksploatacji i duża bezwładność ciepła, która sprawia, że od włączenia ogrzewania musi upłynąć trochę czasu, aby podłoga się nagrzała.

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdzi się w takich pomieszczeniach jak łazienka, salon, jadalnia czy pokój dziecięcy. Dobrym pomysłem będzie również ogrzewanie podłogowe w sypialni i gabinecie. Trzeba jednak pamiętać, że instalacja musi omijać zabudowę kuchenną, wannę oraz kabinę prysznicową.

Ze względu na duży obszar stałej zabudowy nie poleca się instalacji ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach gospodarczych – składzikach, garderobach. W tej sytuacji jego atuty nie będą wykorzystywane w pełni. Ze względu na to, że czas od momentu uruchomienia ogrzewania do chwili, kiedy w pomieszczeniu zacznie się odczuwać jego działanie, jest dosyć długi, nie jest ono zalecane także w pomieszczeniach, których używamy tylko czasowo.

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Jedną z nich jest estetyka. Zastosowanie tej metody pozwala na wyeliminowanie nieestetycznych grzejników. Dzięki temu, że element grzewczy znajduje się w podłodze, mamy też możliwość dowolnej aranżacji wnętrza. Jest to dużo bardziej estetyczne rozwiązanie niż tradycyjne grzejniki.

Podłogowe ogrzewanie jest także energooszczędne. Wymaga ono zastosowania mniejszych temperatur niż grzejniki. Stałe utrzymywanie niższej temperatury wody przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Zapewnia ono również korzystniejszy rozkład temperatury. Dzięki temu będziemy się dobrze czuć nawet w pomieszczeniach o kilka stopni chłodniejszych. Zmniejszenie temperatury grzewczej przełoży się z kolei na dodatkowe oszczędności.

Na korzyść ogrzewania podłogowego wpływa również fakt, iż nie wysusza ono powietrza ani nie wywołuje jego cyrkulacji. Dzięki temu drobny pył i kurz nie unoszą się po całym pomieszczeniu, co jest bardzo ważne w przypadku alergików. Ponadto podgrzewana podłoga bardzo szybko wysycha, co zapobiega powstawaniu grzybów i hamuje rozwój bakterii.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Koszt instalacji ogrzewania podłogowego wynosi od 80 do 140 złotych za metr kwadratowy. Wysokość ceny zależy głównie od tego, czy wybierzemy ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne. Dodatkowo zapłacisz za termostaty pokojowe i ewentualne zamontowanie dodatkowych instalacji grzewczych.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz