Czy warto zainwestować w wentylator sufitowy?

Czy warto zainwestować w wentylator sufitowy?

Choć największą popularnością cieszyły się dobre kilkanaście lat temu, to obecnie wracają do łask. A to dzięki ich wyjątkowym funkcjonalnościom. Wentylatory sufitowe stanowią idealny sposób na wysokie temperatury w pomieszczeniach. To również doskonała alternatywa dla tradycyjnych wiatraków. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na takie urządzenie i dowiedz się, jak wybrać najlepszy model.

Wentylator sufitowy – najważniejsze zalety urządzenia

Temperatury za oknem osiągają ekstremalne wartości, a Ty chcesz zadbać o schłodzenie swojego mieszkania? W takiej sytuacji sprawdzi się odpowiednia wentylacja oraz klimatyzacja. Najczęściej, aby zrealizować ten cel, decydujemy się na zakup przenośnych wiatraków w sklepach ze sprzętem AGD. Dużo bardziej efektywnym i praktycznym produktem jest jednak wentylator sufitowy. Odpowiednio dobrany model może bowiem służyć nam przez cały rok.

Choć mogą kojarzyć się nam z wakacjami na południu Europy czy wnętrzami retro, to świetnie sprawdzają się również w nowoczesnych mieszkaniach. Wspomniane urządzenia gwarantują nam coś więcej niż tradycyjne wiatraki. Dlaczego warto zdecydować się na zakup wentylatora sufitowego? Oto kilka najważniejszych zalet sprzętu:

1. Przynosi orzeźwienie i ulgę od upałów – dzięki centralnemu położeniu wentylatora sufitowego, zimne powietrze jest w skuteczny sposób rozprowadzane po pomieszczeniach. Poprzez łopatki kręcące się w lewą stronę można bardzo łatwo schłodzić mieszkanie lub dom.   

2. Zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza – jeśli posiadamy wentylator sufitowy ze zmiennym kierunkiem obrotowym, to możemy wykorzystać urządzenie zarówno latem, jak i zimą. Obracanie łopatek w prawą stronę zwiększa efektywność ogrzewania podczas zimniejszych miesięcy. To może znacząco wpłynąć na wysokość rachunków i zapewnić duże oszczędności.  

3. Reguluje poziom wilgotności – urządzenie można zamontować niemal w każdym pomieszczeniu. Łazienkowy wentylator sufitowy nie tylko będzie przyjemnie chłodził, ale poradzi sobie świetnie z wyrównaniem poziomu wilgotności. Może również znacząco wspomóc proces suszenia prania, czy pozbywania się nieprzyjemnych zapachów.  

4. Może pełnić funkcję dekoracyjną – w ostatnich latach design i wygląd urządzeń uległ znaczącej poprawie. Poza praktycznymi funkcjonalnościami posiadają one również estetyczne zalety. Mają teraz ciekawe formy oraz liczne udogodnienia. Powstają wentylatory sufitowe z oświetleniem czy modele z pilotem w różnych stylach.   

dekoracyjny wentylator

Jaki wentylator sufitowy? Kluczowe kryteria wyboru

Wiemy już, jak działa wentylator sufitowy i co zyskujemy po jego zamontowaniu w mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych wersji urządzenia. Jego wybór nie będzie więc prosty, a decyzję mogą ułatwić poszczególne parametry. To od nich zależy, jakie funkcje może realizować dany model. Warto również zwrócić uwagę na wytyczne, które przyczyniają się do skutecznej i bezpiecznej pracy sprzętu.

Jak więc wybrać wentylator sufitowy? Przede wszystkim należy skoncentrować się na poniższych danych technicznych:

Rozpiętość łopat

Urządzenie należy dobierać przede wszystkim do pomieszczenia, w którym ma zostać zainstalowane. Dlatego też wśród kluczowych czynników wyboru wymienia się rozmiar wnętrza oraz średnicę wentylatora. Choć można do większego pokoju zakupić kilka mniejszych sprzętów, to warto przede wszystkim kierować się poniższymi zależnościami:

  • Powierzchnia o wymiarach ok. 2,5x3,5 m – rozpiętość łopat nie większa niż 75-80 cm.
  • Powierzchnia o wymiarach ok. 4x4 m – wentylator o średnicy większej niż 100 cm.
  • Powierzchnia o wymiarach ok. 6x7 m – rozpiętość wentylatora nie mniejsza niż 130-150 cm.
  • Powierzchnia o wymiarach większych niż 7x7 m – średnica urządzenia powyżej 150 cm.  

Poza tym bardzo ważną rolę odgrywa również wysokość montażu wentylatora sufitowego w pomieszczeniu.

montaż wentylatora

Materiał wykonania

Do najpopularniejszych wiatraków podsufitowych należą modele wykonane z tworzywa sztucznego. Są zdecydowanie tańsze niż ich bardziej eleganckie wersje drewniane. Dodatkowo wymagają zdecydowanie mniej uwagi i pielęgnacji, aby zachować swój pierwotny wygląd. Drewno jako materiał atrakcyjniejszy pod względem estetycznym nie jest odporne na upływ czasu oraz wpływ czynników zewnętrznych. Obie wersje mają jednak podobną funkcjonalność.  

Funkcje i obsługa

Nowoczesne wentylatory sufitowe mogą być sterowane za pomocą pilota, zwisających z korpusu sznurków czy panelu umieszczonego na ścianie. Dzięki wymienionym elementom możemy regulować pracę urządzenia – kierunek i prędkość obrotu łopatek czy też zmianę trybu pracy dostosowanego do pory roku (z zimowego na letni i odwrotnie). W modelach 2w1 (tzw. lampowentylator sufitowy) otrzymujemy możliwość zmniejszania lub natężania światła.

Moc, prędkość i regulacja obrotów

Jedną z najważniejszych funkcjonalności wentylatora sufitowego jest regulacja prędkości wirowania łopatek. Dzięki temu w zależności od zapotrzebowania będziemy korzystać z różnej mocy sprzętu (dobre modele zapewniają co najmniej 20 W mocy). Dodatkowo kolejny parametr, czyli tzw. odwrócenie ciągu jest bardzo ważne, gdy chcemy korzystać z urządzenia przez cały rok, a nie tylko w cieplejsze dni. Gwarantuje to zarówno komfort cieplny, jak i obniżenie rachunków latem za klimatyzację, a zimą za ogrzewanie nawet o kilkanaście procent.

Głośność pracy

W przypadku mniejszych wentylatorów podsufitowych, działanie urządzenia nie powinno okazać się uporczywe dla domowników. Ciche wiatraki są najbardziej pożądane w pomieszczeniach takich jak np. sypialnia. Większy problem stanowić mogą większe modele, które w niektórych przypadkach generują głośniejsze dźwięki, a nawet hałas. Optymalną opcją jest głośność pracy oscylująca w granicach 40-46 dB.

Możliwość wymiany elementów

Najczęściej jakimkolwiek awariom czy usterkom w podsufitowych wentylatorach ulegają ich łopatki. Niestety nie wszystkie modele gwarantują możliwość wymiany tych elementów. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt podczas zakupów, aby nie narazić się w przyszłości na duże koszty.

Dodatkowe funkcjonalności

Poza typowo technicznymi aspektami producenci oferują również szereg dodatkowych udogodnień. Sprawiają, że urządzenie jest wygodniejsze w użytkowaniu i bardziej uniwersalne. Istnieją więc wentylatory sufitowe z pilotem czy oświetleniem. Są wykonywane z różnych tworzyw, dzięki czemu mogą stanowić uzupełnienie aranżacji wnętrz w różnych stylach. Ponadto część modeli posiada czujniki wilgotności, a także dymu i pary.

wentylator z oświetleniem

Czy warto kupić wentylator sufitowy? Zdecydowanie tak, jeśli poszukujemy urządzenia wielofunkcyjnego, praktycznego i niezajmującego zbyt dużo miejsca. Ceny sprzętu różnią się od mocy, rozmiarów i zastosowanych funkcji dodatkowych. Za najprostsze modele możemy zapłacić już 40 złotych, a najdroższe wersje to koszt nawet 800 zł. Zapoznaj się również z charakterystyką przenośnych klimatyzatorów i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży