Czy warto wybrać rower elektryczny?

Czy warto wybrać rower elektryczny?

Sezon rowerowy w pełni, więc planujesz zakup roweru? Pomyśl o rowerze elektryczny. Sprawdź wady i zalety jednośladów z silnikiem i zastanów się, jakie są twoje potrzeby. Dowiedz się, jak działa rower elektryczny i dla kogo jest polecany. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, czy warto zdecydować się na elektryczny rower. Sprawdź, czy wybrać używany czy nowy sprzęt.  

Jak działa rower elektryczny?

Rower elektryczny wyposażony jest w akumulator, który zasila silnik. Zamontowany silnik elektryczny do roweru może mieć moc maksymalnie do 250 W. Silnik wspomaga napędzanie ruchu, a więc ułatwia pedałowanie. Niektóre modele wyposażone są w czujnik, który pozwala zwiększyć moc silnika w przypadku napotkania stromego zbocza oraz kontroler, który może wyłączyć silnik, gdy rowerzysta przestanie pedałować.

Aby naładować akumulator, należy go wyjąć i podłączyć do prądu. Często silnik zamontowany jest na bagażniku lub ramie. Na rynku znajdziesz akumulatory pozwalające na wielogodzinną jazdę bez ładowania, a także takie, które wymagają podpięcia już po przejechaniu 30 kilometrów. W niektórych modelach ładowanie trwa godzinę, w innych czas może wydłużyć się nawet do 10 godzin. Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami rower, którego moc silnika przekracza 250 W, jest już zaliczany do motorowerów. Takim pojazdem nie można poruszać po drogach rowerowych.

Czy warto zdecydować się na rower elektryczny?

Zastanawiasz się, czy elektryczny rower do dobry pomysł? Przede wszystkim taki pojazd z napędem może sprawdzić się, jeśli dużo poruszasz się po mieście, a nie chcesz stać i marnować czasu w korkach. Dojazd do pracy na rowerze jest dużo przyjemniejszy i zdecydowanie lepszy dla kondycji i zdrowia niż wielogodzinne siedzenie za kółkiem. Przeczytaj, jakie są zalety jazdy na rowerze.

To również dobry pomysł na jazdę w terenie i weekendowe wycieczki za miasto. Dodatkowo na rowerze elektrycznym mniej się zmęczysz niż na tradycyjnym jednośladzie, a więc będziesz w stanie pokonać większe odległości.

Poza tym korzystanie z roweru z napędem elektrycznym jest tańsze w eksploatacji niż używanie pojazdów spalinowych. Ładowanie jest proste i szybkie.  

Mimo wielu plusów takie rozwiązanie nie jest bez wad. Minusem jest przede wszystkim waga. Dodatkowa elektronika to również dodatkowe kilogramy, a więc rower elektryczny na pewno będzie cięższy niż tradycyjny jednoślad. Codzienne wnoszenie takiego pojazdu może być kłopotliwe.

Dla niektórych osób problematyczne może być regularne ładowanie, a z czasem wydajność akumulatora spada. Niektórych może odstraszać cena, zakup elektrycznego roweru wiąże się z większym wydatkiem w stosunku do zwykłych jednośladów. Sprawdź, jak wybrać idealny rower miejski

Dla kogo przeznaczony jest rower elektryczny?

Znasz już główne wady i zalety elektrycznych rowerów, jednak nadal zastanawiasz się nad zakupem? Warto pomyśleć nad swoimi potrzebami.

Rowery elektryczne są polecane dla osób, które codziennie dojeżdżają do pracy i nie chcą wkładać wielkiego wysiłku w przejażdżkę. Intensywna jazda wymaga dobrej kondycji, a wiele osób chce dotrzeć szybko do celu bez porannego przemęczenia. Poza tym rower z silnikiem pozwala pokonywać większe odległości, więc w czasie weekendowego wypadu za miasto możesz pokonać większe odległości i odwiedzić dalsze zakątki.

Rower elektryczny może sprawdzić się też szczególnie u starszych lub schorowanych osób, które nie mają już tak dużo siły do samodzielnego pedałowania. Napęd elektryczny może ułatwić im codzienne pokonywanie nawet dłuższych tras.

Dla dzieci polecane są tradycyjne rowery i rowery biegowe, które służą do nauki. Przeczytaj, jak wybrać pierwszy rower dla dziecka.

Jaki dobry rower elektryczny kupić – nowy czy używany?

Nowe rowery elektryczne mogą kosztować sporo. Najtańsze modele kupisz do 2 tysięcy złotych, jednak nie są to sprzęty z najwyższej półki. Dobrej jakości rower z silnikiem może kosztować nawet 4 tysiące złotych. Jeśli nie chcesz wydawać tak dużej sumy, możesz sprawdzić rowery elektryczne używane, które oferowane są w korzystnych cenach.

Decydując się na model używany, weź pod uwagę rok produkcji. Poza tym upewnij się, że silnik jest sprawny i dopytaj, ile razy akumulator mógł być mniej więcej ładowany. Jeśli rower nie był przez długi czas używany, akumulator może nie być sprawny. 

Jeśli nadal masz wątpliwość, przeczytaj, czy warto wybrać rower crossowy lub górski.

Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz